Günseli Başar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Günseli Başar
Günseli Başar.jpg
Doğum 22 Ocak 1932
Diyarbakır, Türkiye
Ölüm 20 Nisan 2013 (81 yaşında)
İstanbul

Günseli Başar (22 Ocak 1932, Diyarbakır - 20 Nisan 2013, İstanbul[1]), Türk manken.

Günseli Başar 22 Ocak 1932 yılında, subay olan babasının görevi nedeniyle bulundukları Diyarbakır'da dünyaya geldi. Ailesindeki kişilerin çoğu Rumeli kökenli olan Başar'ın babaanne tarafından kökeni ise Gürcü ve diğer Kafkasya halklarına dayanmaktadır.[2][3][4][5] Güzel Sanatlar Akademisinde moda okurken, 1952 yılında hocalarının ısrarıyla katıldığı, İtalya'nın Napoli Kentinde düzenlenen bir güzellik yarışmasında birincilik kazanarak, Avrupa güzeli unvanını aldı. Birinci evliliğini iş adamı Kutsi Beğdeş ile, ikinci evliliğini ise dönemin İzmir belediye reisi Faruk Tunca ile yaptı. İkinci evliliğinden 1 kız çocuğu, ve daha sonraki yıllarda kızından 2 torun sahibi oldu. Ölümüne kadar Bodrum'da yaşamıştır.

Eski Türkiye ve ilk 'Avrupa Güzeli', 81 yaşındaki Günseli Başar, İstanbul'da vefat etti. 2 yıldan bu yana mücadele ettiği Alzaymır(İng. alzheimer) hastalığı nedeniyle tedavi görmek için uzun süreden bu yana yaşadığı Muğla’nın Bodrum İlçesi’nden dört ay önce İstanbul'a giden ve kızı Aslı Tunca'nın evinde kalan Başar'ın durumunun ağırlaşması üzerine kaldırıldığı hastanede kurtarılamadığı belirtildi.

İstanbul'da Güzel Sanatlar Akademisi'nde öğrenci iken Cumhuriyet gazetesi tarafından düzenlenen bir güzellik yarışmasına katıldı ve 1951'de Türkiye güzeli seçildi. Ertesi yıl İtalya'nın Napoli kentinde düzenlenen Avrupa Güzellik yarışmasında Türkiye'yi temsil etti ve Avrupa güzeli seçildi ve Avrupa'da güzellik unvanını kazanan ilk Türk oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]