Nataliya Şahovskaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Nataliya Şahovskaya (d. 27 Eylül 1935; Moskova –ö. 20 Mayıs 2017, Moskova), Sovyet Rus kadın çellist.[1][2] Gnessin Müzik Okulu'nda viyola eğitimi aldıktan sonra S. Kosulupov'un öğretmenliği altında Moskova Konservatuvarı'nda çello okudu. Eğitimini Mstislav Rostropovich ile bu merkezde tamamladı.

Rusya ve yurtdışındaki en önemli viyolonsel yarışmalarda galip gelmiş; 1962'de Uluslararası Çaykovski Yarışmasında Birincilik Ödülünü ve Altın Madalyayı kazanmıştır. Nataliya Şahovskaya, resitallerde solist olarak ve Dünya'nın en iyi orkestraları ve şefleri ile aktif bir kariyer sürdürmüştür.

1974-1995 yılları arasında Moskova Konservatuvarı'nda (Selahaddin Sandalye Başkanı ve Çift Bas Bölümü Müdürü olarak) Rostropoviç'in Rusya'dan ayrılması üzerine görevi bırakmasından sonra görev yapmıştır.

Öğrencilerinin kırkından fazlası uluslararası yarışmalar kazandı. Şahovskaya, Dünya çapında master dersleri verdi ve uluslararası yarışmalarda jüri üyesi olarak yer aldı.

Madrid'deki Escuela Superior de Musica Reina Sofia (Queen Sofía Müzik Koleji) 'nde öğretmenlikte yapan Rus kadın çello sanatçısı Nataliya Şahovskaya 20 Mayıs 2017'de 81 yaşında ölmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Moscow P. I. Tchaikovsky Conservatory (w/ photo)
  2. ^ Sofia Gubaidulina: a biography By Michael Kurtz, Malcolm Hamrick Brown, Christoph K. Lohmann 2007 Page 106