Nasuhbey, Meriç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nasuhbey
—  Köy  —
Edirne
Edirne
Ülke Türkiye Türkiye
İl Edirne
İlçe Meriç
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 432
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0284
İl plaka kodu
Posta kodu 22600
İnternet sitesi: [2]

Nasuhbey, Edirne ilinin Meriç ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri olup "Beyköy" olarak da anılmaktadır. Nasuhbey köyünde tarihsel bir hamam kalıntısına da rastlanmaktadır. Hamam 1752 yılında meydana gelen depremle yerle bir olmuştur. Bugün bu tarihi hamam kalıntısının soyunma yerlerinin bulunduğu kısma camii yapılmıştır.Diğer kalıntıları üzerine ise köy konağı inşa edilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Her yıl Mayıs ayının ilk haftasının sonunda Nasuhbey köyünde dallık ismi verilen panayır yapılmaktadır.(Mayıs ayının 6'sı).

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Edirne iline 92 km, Meriç ilçesine 7 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Trakya karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak konumu itibarıyla karasal iklimin karakteristik özelliği olan gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farklılıkları gözlenmez. Meşe koruluklarıyla kaplı çevresinde yer yer Akdeniz iklim kuşağına ait çalılıklar göze çarpar, bu nedenle yörede tipik karasal iklimden çok geçiş iklimi hüküm sürmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 432
1997 451

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Üretilen ürünlerin başında çeltik(pirinç) ve karpuz gelmektedir. Kendine has toprağıyla üretilen karpuzu meşhurdur. Köyde 30 yıla yakın süredir kooperatifleşme görülür. Köyün, son birkaç yıldır arazi toplulaştırmasına ve yeraltı sulama sistemine geçmiş olması çevresindeki köylere güzel bir örnek oluşturacak niteliktedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi olmasına rağmen kapatılmıştır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]