Küplü, Meriç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Küplü
—  Belde  —
Edirne
Edirne
Ülke Türkiye
İl Edirne
İlçe Meriç
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Yönetim
 - Belediye başkanı Syn. Salih Derin (AKP)
Nüfus (2016)[1]
 - Toplam 2.985- nikoystar
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0284
İl plaka kodu
Posta kodu 22600
İnternet sitesi: http://www.kuplu.bel.tr/

Küplü, Edirne ilinin Meriç ilçesine bağlı bir beldedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1922 yılına kadar bir Rum köyü olan Küplü, Kurtuluş Savaşı'nda sonra Rumların burayı terk edip Yunanistan’a gitmeleriyle boşalmıştır. 1924 mübadelesinden sonra Selanik/Karacaova'dan gelen Pomak muhacirler Küplü’ye yerleştirilmiştir. Küplü'ye yerleştirilen Pomaklar, Karacaova'da yerleşik üç müslüman köy sakinlerinden oluşmaktadır. Bunlar, sırasıyla Çernişevo, Trestenik ve Gabrişta köyleridir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Küplü'ye gelenlere Pomak, Rumlarla birlikte oturmuş olanlara ise Gacal denmektedir. Gacallar Türkçe, Pomaklar da Pomakça denen bir dil konuşmaktadır. Okuma yazma oranının artmasıyla Pomaklarda da Türkçe konuşulması artmıştır.Pomakların ana yurdu Balkanlardır.1878 yılından önce Pomaklar Lofça, Rodoplar,kuzey Yunanistan ( Batı Trakya,Drama,Karacaova), Makedonya, Arnavutluk ve Kosova coğrafyalarında yaşıyorlardı.

Pomak kelimesi ne anlama geliyor? Pomak kelimesi Pomakçada ve Bulgarcada ‘Pumogni’ demektir. Yani ‘yardım eden’ anlamına gelir. ‘Pomagaç’ ise yardım eden kişi demektir. Bu bir süre sonra halk arasında değişerek Pomak adını almıştır. Yani Pomak köyleri dendiğinde bunlar Osmanlı’ya yardım eden köyler anlamına gelir. Günümüzden 130 yıl öncesine bakıldığında ise böyle bir isme rastlanılmamakta.

Pomak dili hangi guruba mensup?

Güney Slavları dil ailesine bağlı. Bulgar, Makedon, Sırp, Hırvat, Çek, Slovakya, Slovenya, Boşnak, Polonya ve Ukrayna Güney Slav dil ailesine mensuptur. İyi Pomakça bilen biri bunlarla rahatlıkla anlaşabilir.

Pomakça, Osmanlı devrinde içine Türkçe kelimeler de karışmış bir Bulgar lehçesidir.

Günümüz Makedonları Bulgarlardan kopmuş bir kol oldukları cihetle... Aslında, Makedonca dahi bir Bulgar lehçesidir !

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Edirne ilinin Meriç ilçesine bağlı Küplü beldesinin batısını Meriç Nehri çevirir. Bu nehirle köy arasındaki uzaklık bir buçuk kilometredir. Bu kısım verimli bir ovadır. Şerit halinde güneye uzanır. Kasabanın doğusu sırtlarla çevrilidir. Deniz seviyesinden yüksekliği 125 metredir. Kuzeyinde 4 km uzaklıkta Subaşı Beldesi, güneyinde 3 km uzaklıkta Adasarhanlı Köyü, kuzeydoğusunda 4 km uzaklıkta Büyükaltıağaç köyü vardır. Meriç ilçesi, Küplünün 11 km kuzeyinde kalmaktadır. Küplü 11 km’lik asfalt yolu ile Meriç ilçesine, aynı yolla Uzunköprü ilçesine ulaşmaktadır. Küplü’nün il merkezi Edirne’ye uzaklığı 102 km’dir. Küplü’nün İpsala, Keşan ve Enez ilçeleri ile de yol bağlantısı vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldenin iklimi, Trakya karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Her yil meriç nehri taşar.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre belde nüfus verileri
2007 3006
2000 3272
1990 3831
1970 4390

Belediye Başkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 : Salih DERİN

2009 : Raif TAŞKIN

2004 : Salih DERİN

1999 : Salih DERİN

1994 : Salih PİRİNÇ

Ayrıca Küplü Beldesinin ilk belediye başkanı sayın Ali YÜKSEL'dir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Belde halkı beldenin batısında geçen Meriç Nehrinden çeltik ekiminden yararlanmaktadır. En fazla üretilen mahsul çeltiktir. Sırasıyla buğday, ayçiçeği, süpürge, mısır ve fasülye üretilir. Çevrede fasülye ile ün yapmıştır. Günümüzde Yunanistan'ın Edessa (Vodina) bölgesinden yapılan göçün sonunda yerleşilen Küplü beldesinde 1960-70'li yıllara kadar ipek böcekçiliğinin de yapıldığı ancak günümüzde getirisi düşük ve zahmetli bir iş olması nedeniyle tamamen terkedildiği görülmüştür.

CVBNM

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]