Karahamza, Meriç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karahamza
—  Köy  —
Edirne
Edirne
Ülke Türkiye Türkiye
İl Edirne
İlçe Meriç
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Rakım [1] 95 m (312 ft)
Nüfus (2012)[2]
 - Toplam 112
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0284
İl plaka kodu 22
Posta kodu 22600
İnternet sitesi: [3]

Karahamza, Edirne ilinin Meriç ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını sınırları içerisinde bulunan yatırdan almaktadır. Karahamza Köyü eski bir Rum köyüdür. Köyde bulunan Rumlar 1923 yılında imzalanan nüfus mübadelesi nedeniyle Yunanistan’a gönderilmiştir. Şu anda Karahamza köyünde yaşayanlar ise mübadele sonucunda Yunanistan’ın Kavala İlinin Drama ilçesine bağlı Şurdilva Köyünden 1924 yılının Mayıs ayında 60 hane olarak Karahamza Köyüne yerleştirilmişlerdir. Köyün içinde bulunan ve yaklaşık 2,5 m boyunda olan eski bir mezarın Köyün kurucusu Hamza babaya ait olduğu ve köyün isminin buradan geldiğine inanılır. Bu mezar 2004 yılında İstanbul’ kurulu bulunan köy derneği[1] tarafından restore edilmiştir.

Karahamza, Yakupbey ve Karayayla adlı üç komşu köyün isimlerinin Hamza Bey, Yakup Bey ve Yusuf Bey adlı üç fetih askerinden değişerek kendilerine tımar olarak verilen bu topraklara verildiğine ve bu üç fetih askerinin de kardeş olduğuna inanılır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tamamı Pomak [4]’tır. Pomakların kendine özgü Pomakça dedikleri bir konuşma dilleri vardır. Bu dili yaşlıların çok iyi bilmelerine karşın genç nüfusun %3 bilmektedir.

Köyde her yıl mayıs ayının 2. haftası o yılın yağmurlu ve bereketli geçmesi için yağmur duası yapılmaktadır. Köyün en önemli yemeği mısır unundan yapılan Kaçamaktır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Edirne iline 71 km, Meriç ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Trakya karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy nüfusu 1970 yıllarda başlayarak özellikle 1985 ten sonra çok yoğun bir şekilde İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlere göç olmuştur. 1985 te 750 olan köy nüfusu şimdilerde 140 kişiye kadar düşmüştür. Genç nüfus göç ettiğinden dolayı köyde yaşayan insanların yaş ortalaması 60 yaşı bulmaktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 01
2000 173
1997 167

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. En önemli tarım ürünleri buğday, ayçiçeği ve pancardır.

Kanola da köyün tarım hacminde artış göstermektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak taşımalı eğitimden yararlanılmakta olduğundan faal değildir. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]