Narlıköy, Gümülcine

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Narlıköy (Yunanca: Πολύανθος / Polianthos), Yunanistan'da, Batı Trakya'da, Rodop vilayetinin bir köyüdür. Nüfusu, 2011 sayımlarına göre 712[1] kişidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Narlıköy, Gümülcine'nin 15 kilometre batısında ve İskeçe'nin 30 kilometre doğusunda yer almaktadır. Denize olan uzaklığı 20 kilometredir. Rakımı 20 ile 40 metre arasındadır.

İklim[2][değiştir | kaynağı değiştir]

Yaz mevsimi sıcak, kışlar soğuk geçer. Yıllık sıcaklık ortalaması 14.9 °C, Ocak ayı ortalaması 4.8 °C, Temmuz ayı ortalaması 25.6 °C'dir. Yağışın çoğunluğu ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde düşer. Yıllık ortalama yağış 146,6 mm'dir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı genelinin çiftçi olması sebebiyle köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Fidancılık, hayvancılık ve arıcılık bitim noktasına gelmiştir. Köylülerin başlıca geçim kaynağı pamuktur. Ayrıca tütün, mısır, buğday ve ayçiçeği de yetiştirilmektedir.

Altyapı Bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Bu okulda çift dilde (Türkçe ve Yunanca) eğitim verilmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Narlıköy (Polianthos)'de Kompsatos Nehri ve 17-18. yüzyıldan günümüze kalan köprü.
  1. ^ [1]
  2. ^ [2]