Narlı, Gemlik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Narlı
—  Mahalle  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe Gemlik
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 462
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16600
İnternet sitesi: [2]

Narlı, Bursa ilinin Gemlik ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Narlı mahallesinin tarihi Cenevizlilere kadar dayandığı iddia edilir. Mahallenin ilk yerleşim yeri şu an Eski Narlı olarak bilinen yerdir. Korsan saldırıları sonucu köy şu anki mahallenin tepelerine taşınmıştır.Köy Osmanlı döneminde vakıf mahallesi olarak kurulmuştur.Mahallenin ahalisi Osmanlı döneminde saraya çiçek yetiştirmekteydi,hala dağlarda o dönemde kalan soğanlı bitkiler(Sümbül,Lale)bulunmaktadır.Ayrıca mahallede Osmanlı donanma kadırgalarına kürek üretilmekteydi. Evliya Çelebinin seyahatnamesinde yazdığı gibi yukarı Narlıda yetiştirilen ekşi narlar saray mutfağında Padişah ve ailesinin şerbet ihtiyacını karşılamaktaydı. Kurtuluş savaşında Yunanlar tarafından Gemlik ve civar işgal edilmiş Rum işbirlikçiler tarafından köy ahalisi çocuk kadın ve erkek cami ve köy hamamına toplanarak yakılmış köy tamamıyla ateşe verilmiş bu soy kırımda kurtulanlar sandallarla İstanbul'a sığınmıştır. Yakılan cami ve hamam yanmış ve yıkılmış vaziyete ibret abidesi olarak durmakta.Yunan işgalinin son bulmasıyla köylüler Narlıya dönmüşler ancak eski yukarıdaki mahallenin tamamıyla yakılıp yıkıldığını görüp yerine şu andaki sahildeki mahallesi inşa ederek yaralarını sarmaya çalışmışlardır.Bu yıllarda ipek böcekçiliği mahallenin geçim kaynağı olmuş, ancak iklim değişiklikleir ve tarım ilaçlarının yaygınlaşmasıyla ipek böcekçiliği 1960 yıllarda bitmiştir. Narlı mahallesi sakinlerinden Durmuş kaptanın öncülüğünde deniz taşımacılığı ve balıkçılık önem kazanmış ancak Gemlik körfezinde kirlilik balıkçılığı olumsuz profesyonel balık avcılığı bitme noktasına gelmiştir. Mahallenin son yıllardaki en büyük geçim kaynağı turizm ve zeytinciliktir. Ayrıca hafta sonları köye gelen amatör olta balıkçılarına küçük kayıklar kiralanmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Tipik bir Ege-Marmara kültürü bulunmaktadır.Zeytin ve zeytinyağı yemek kültürüne önemli bir yer tutar .

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa il merkezine 47 km, Gemlik ilçesine 16 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 462
1997 457

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım, ormancılk, balıkçılık, hizmet sektörü ve hayvancılığa dayalıdır. AYRICA TURİSTİK BİR mahalledir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]