Haydariye, Gemlik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Haydariye
—  Mahalle  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe Gemlik
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 382
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu
Posta kodu 16600
İnternet sitesi: [2]

Haydariye, Bursa ilinin Gemlik ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Haydariye mahallesi 1880 yılında Batumlu (Bejanidze) Bicanoğlu Haydar Bey tarafından kurulmuştur.

Bicanoğlu Ailesi (Bejanidze) Ailesi hakkında: Acara bölgesinin feodal kökenli Bey ailelerinden olup Acara'ya ve Batum'a çok büyük hizmetler ve imarlarda bulunan ama en önemlisi Batum ve Çakvi havalisinde yaşayan soydaşlarını Rusların baskı ve şiddetinden koruyan büyük bir ailedir. Ayrıca Batumi'de Bejanidze ailesi adına bir Müze ve Kütüphane mevcuttur.

Bicanoğlu Ailesinin Soy Gelimi Olarak Bilinenler:

Aile hakkında bilinen bilgi ve kayıtlar 1562 yıllarından itibarendir. Acara'nın en eski ve köklü ailesidir. Bu soy Acara ve Batum'da Bejanidze'ler olarak tanınır. Ailenin bugün Türkiye'de yaşayan soyu 1720–1797 yılları arasında yaşamış olan Osmanlı komutanı, mutasarrıfı ve beylerbeyi Bicanoğlu Ali Paşa'nın oğlu Hüseyin Bey ve onun da oğullarından Mehmet Sefer Bey'in oğlu Abdülhamit Bey'in soyuna dayanmaktadır. Abdülhamit Bey 1855 yılında Ruslarla yapılan Kırım harbinde "Şekvetil" savaşlarında şehit düşmüştür. Adı, Osmanlı kayıtlarına "Büyük Şehit Abdülhamit" olarak geçmiştir. Hamit beyin evlatları ise bugün Bursa ve havalisinde (İnegöl-Gemlik) kurulu bulunan Hasanpaşa, Haydariye ve Murad Bey köylerinin kurucuları olan Hasan Paşa, Murad Bey ve Haydar Bey’dir.

Bilinen Özgeçmişleri:

Haydar Bey: 1854 senesinde Batum'da doğmuştur. 1877-1878 Osmanlı-Rus harbine (93 harbi) kardeşleri Murad ve Haydar beyler ile birlikte maiyetinde bulunan yerel kuvvetler ile katılmıştır. Rusların savaşı kazanması üzerine Batum ve çevresinin Rusya'ya bırakılması ile kardeşleri Murad ve Haydar beyler ile birlikte ailesi , soydaşları ve köylülerini yanlarına alarak 1880 senesinde teknelerle İstanbul'a göç etmiş ve padişah II Abdülhamit tarafından verilen izinle kendi adını taşıyan mahallesi kurmuştur. Bir müddet Bursa'da muhacirlerin (göçmenlerin) yerleştirilmesinde görev yaptı. 1896 yılında İstanbul'da Nafıa Müdürlüğüne tayin oldu. 1909 yılında Nafia Umum Müdürlüğü 'ne atandı. 1901 yılında Kadıköy'deki ilk Haydarpaşa garı ve mendireğinin yapımı sırasında göstermiş olduğu yüksek dirayet ve çalışmalardan ötürü padişah II.Abdülhamit tarafından 1.dereceden Mecidi Nişanı ile taltif edildi. Buradaki çalışmalarından ötürü Alman imparatoru II.Wilhem tarafından da Sejrun Deprus Nişanı ile ve bir takdirname ile taltif edilmiştir. Haydar Bey 1911 yılında Bayındırlık ve Sanayi Bakanlığı Müdürü iken İstanbul'da vefat etti. Mezarı Fatih Cami'nde bulunan Fatih Sultan Mehmet'in türbesinin hemen yanındaki mezarlıktadır. Buraya padişahın izni ve emri ile gömülmüştür.

Hasan Paşa: 1846 tarihinde Batumi'de doğmuştur. Göstermiş olduğu hizmet ve yararlıklardan dolayı Osmanlı devleti tarafından paşalık rütbesiyle taltif edilmiştir. 1877-1878 Osmanlı-Rus harbine (93 harbi) kardeşleri Murad ve Haydar beyler ile birlikte maiyetinde bulunan yerel kuvvetler ile katılmıştır. Rusların savaşı kazanması üzerine Batum ve çevresinin Rusya'ya bırakılması ile kardeşleri Murad ve Haydar beyler ile birlikte ailesi , soydaşları ve köylülerini yanlarına alarak 1880 senesinde teknelerle İstanbul'a göç etmiş ve padişah II Abdülhamit tarafından verilen izinle kendi adını taşıyan mahallesi kurmuştur. 1881 yılından itibaren "Hüdavendigar (Bursa) Vilayeti Muhacirin İdaresi Müdürlüğü" görevinde bulunmuş ve hizmetlerinden dolayı 4.dereceden Mecidi nişanı ile ödüllendirilerek rütbesi mir-i ümera rütbesine yükseltilmiştir. Hasan Paşa'nın rütbesi 1894 senesinde de Mir-i miran'lığa (beylerbeyliği) yükseltilmiştir. 1906 senesinde Bursa'da vefat etmiştir.Bursa’da emir sultan camiinde gömülüdür.

Murat Bey: 1849 Batumi doğumludur. 93 Osmanlı-Rus harbinde Gürcüstan’dan gemilerle soydaşlarını getirmiş ve padişah II Abdülhamit tarafından verilen izinle kendi adını taşıyan mahallesi kurmuştur. Murat Bey; Sivas Tavus, Niksar, Erbaa, Milas, Orhangazi, ve İnegöl kaymakamlıkları yaptıktan sonra görevli olarak gittiği Bağdat veya Şamdan dönerken yolda vefat etmiştir. Mezarı tam olarak bilinmemektedir. 1892 yılında Erbaa Kaymakamlığı sırasında bölgedeki eşkıya hareketlerinin önüne geçilmesindeki başarılarından, redif askerlerinin kısa sürede toplanmasında ve gümrük vergilerinin muntazam toplanması gibi hizmetlerinden dolayı Padişah tarafından İftihar madalyası ve Dördüncü rütbeden Mecidi nişanı ile ödüllendirilmiştir

Mahallenin Kuruluş Öyküsü:

Tarihe 93 harbi olarak geçen 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşının sonunda yapılan Ayastefanos(Yeşilköy) ve Berlin anlaşmaları ile Rusların savaşarak giremediği Batum şehri anlaşma ile Ruslara bırakılınca, Yıllarca Ruslara karşı kendi yerel kuvvetleri ile Osmanlı Orduları yanında savaşmış olan Bejanidze ailesinin(Bicanoğlu'lar) Rusların Batum'a girmesiyle ortadan kaldıracakları bilindiğinden, ailenin önde gelen ve kardeş olan üç Bey'i Hasan Paşa, Murat ve Haydar Beyler İstanbul'a göç etme kararı vermişlerdir. Hasan Paşa, Murat ve Haydar Beyler ailenin büyük bir kısmıyla birlikte kendileriyle gelmek isteyen soydaşlarını da yanlarına alarak 1880 yılında gemilerle

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Köy geneli Gürcüce bilmektedir.
 • Mahallenin yemekleri'nde gürcü yemekleri de vardır. (şarilobya,zağyeni,javyenilobya,pıhali,çılbır,mısır ekmeği)
 • Haydariye'nin Güzellikleri :
 - SuDüşen Şelalesi
 - Dedelik Piknik Alanı
 - Yeşil Vadi Piknik Alanı
 - Nacaklı Göletleri
 - Köy Meydanındakı Tarihi Büyük Çınarları
 - Alabalık Tesisleri
 - Her Yıl Düzenli Olarak Yapılan Geleneksel Pilav Günleri
 - Ve diğer bir güzelliği Haydariye Çileği'dir...

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 46 km, Gemlik ilçesine 14 km uzaklıkta Samanlı dağları üzerinde bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 382
1997 1.454

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım,hayvancılık ve ormancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]