Küçükkumla, Gemlik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Küçükkumla
—  Köy  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe Gemlik
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 6,130
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16600
İnternet sitesi: [2]

Küçükkumla, Bursa ilinin Gemlik ilçesinin mahallesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski adı Kumla-i Sagir'dir.

Armutlu yarımadasındaki diğer sahil köyleri gibi tarihi eskiye dayanır. Osmanlı egemenliğinden sonra, kasabada yerleşik bulunan Rum ve Ermenilerin yanına 18. yüzyılın başlarında Türkler de yerleştirilmiştir Küçükkumla Köyü zeytinciliği ve yağ üretimine dayanan ekonomisi ile Osmanlı dönemi boyunca gelişmiş ve zenginleşmiştir. 20.yy başında kasaba nüfusunun 5000-6000 kişi olduğu ve kasabada birer adet kilise, ilkokul ve ortaokul ile değirmen ve çok sayıda işçinin çalıştığı yağhanelerin varlığından bahsedilmektedir. Yunan işgali sırasında halk köyü terk etmiştir. Evlerinin büyük bölümü yıkılmış olan köy halkı işgalden sonra toplu bir halde İstanbul Selimiye Kışlası’na yerleştirilmiş ve işgalin sona ermesinin ardından köye geri dönmüşlerdir.

Marmara bölgesinde popüler bir tatil bölgesi olarak bilinen ve eskiden belde olarak yönetilen Küçükkumla, şuan gemliğe bağlı mahalle statüsündedir.

Bir rivayete göre adı KUMLA olan 2 kardeş şimdiki Küçük Kumla ve Büyük Kumla topraklarına gelmişler ve ikisi de ayrı ayrı yerlerde çadırlarını kurmuş.Daha sonra burada hayatlarını sürdürmeye başlayan iki kardeşten Büyük olanının yerleştiği yere Büyük Kumla;Küçük kardeşin yerleştiği yere ise Küçük Kumla adı verilmiş.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün merkezi sahilden 3 km içerisinde bir vadinin ortasında, günümüzde köy içi olarak bilinen bölgede yer almaktadır.

Bursa iline 37 km, Gemlik ilçesine 8 km uzaklıktadır. Güneyinde Gemlik Körfezi kuzeyinde ise Samanlı dağları bulunur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.Yazları genelde kurak geçen iklim özellikle ekim ayı ve sonrasında yerini yoğun yağışlara bırakır.Aralık ayı sonları ve ocak ayı başlarında kar görülen Küçükkumla Köy'ünde denizel iklim hakim görünmektedir. Bu yüzden kışın hava denizel etki yüzünden sıfırın altına inmemekle beraber buz ve don olayları ender görülmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 6.130

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Özellikle zeytin yetiştiriciliği köyün en önemli ekonomik gelirini elde ettirmektedir.Yüz binlerce zeytin ağacına sahip olan köyün yıllık zeytin üretimi yüksek sayılabilecek bir rakamdadır.Bunun yanı sıra hayvancılıkta eskisi kadar olmasa da süregelen bir ekonomik uğraştır.Zeytinciliğin yanı sıra kiraz,erik,armut,ayva,şeftali ve çeşitli sebze üretimi de yapılmaktadır.Ayrıca gemlik zeytinleri adıyla bilinen zeytinlerin%30'u buradan çıkmaktadır.

Köylülerin zeytincilik dışında uğraştığı işlerden birde meyveciliktir.Köy halkı meyvelerden kendileri yararlanacak kadar üretir.Eğer ki kendi kullanımını aşan üretim yaşarsa satışa sunar.

Köyde üretilen başlıca ürünler: Zeytin,Erik,Kiraz, ayva,armut, vişne,incir,kızılcık,dut,domates,salatalık ,kabak,biber (ve diğer kahvaltılık ürünler), baldır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır.Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]