İçeriğe atla

N-11

Vikipedi, özgür ansiklopedi
N-11 ülkeleri

N-11 (orijinal: Next Eleven, Türkçe: Gelecek On Bir); Bangladeş, Endonezya, Filipinler, Güney Kore, İran, Meksika, Mısır, Nijerya, Pakistan, Türkiye ve Vietnam'dan oluşan yatırım bankası Goldman Sachs tarafından BRICS'le birlikte dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alma potansiyeli taşıdığı bildirilen on bir ülkedir.[1] Banka bu ülkeleri, yatırım ve gelecekteki büyümeleri yönünden umut verici görünümleri sebebiyle 12 Aralık 2005 tarihinde seçmiştir.

Goldman Sachs; makro ekonomik istikrar, siyasi olgunluk, pazara açıklık ve yatırım politikaları ile eğitim kalitesi gibi göstergeleri kriter olarak kullanmıştır. N-11 raporu, bankanın 2003'te yayınladığı öne çıkan dört BRİC ekonomileri (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) raporunu takip etmiştir.

Seçilen on bir ülkenin sekizi asyadadır. Listedeki tek gelişmiş ülke, on bir ülke arasındaki kişi başına en yüksek gelir ve en büyük ekonomi ile Güney Kore'dir. Diğer tüm ülkeler, gelişmekte olan veya yeni sanayileşen ülkeler sınıfındadır.[2]

Gelecek 11 ülke

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ BEYOND THE BRICS: A LOOK AT THE ëNEXT 11í (PDF) (İngilizce). Goldman Sachs. 1 Nisan 2007. s. 161. 17 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 7 Kasım 2020. 
  2. ^ Kenton, Will. "Next Eleven". Investopedia (İngilizce). 3 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2020.