İçeriğe atla

Nükleer silahlardan arındırılmış bölge

Vikipedi, özgür ansiklopedi
     Nükleer silahlardan arındırılmış bölge
     Nükleer silahlı devletler
     Nükleer paylaşım
     Sadece NPT üyesi

Nükleer silahlardan arındırılmış bölge (NWFZ), Birleşmiş Milletler tarafından, bir grup devletin, yükümlülüklerini yerine getirmek için doğrulama ve kontrol mekanizmalarına sahip olan ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından bu şekilde tanınan belirli bir alanda nükleer silahların geliştirilmesini, üretilmesini, kontrolünü, bulundurulmasını, test edilmesini, yerleştirilmesini veya taşınmasını yasaklayan bir anlaşma veya konvansiyonla özgürce kurulan bir anlaşma olarak tanımlanmaktadır.[1] NWFZ'lerin, beş nükleer silahlı devlet de dahil olmak üzere çoğu ülkenin taraf olduğu Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması'na benzer bir amacı bulunsa da bu antlaşmadan farklıdır. Diğer bir terim olan nükleerden arındırılmış bölge, genellikle hem nükleer enerjiyi, hem nükleer silahları ve hem de bazen nükleer atık ve nükleer tahriki de yasaklayan bir bölge anlamına gelir ve genellikle BM tarafından kabul edilen bir uluslararası anlaşma anlamına gelmez.

NWFZ tanımı, 1999'da Atomsperrgesetz ile Avusturya gibi, nükleer silahları sadece kendi yasalarıyla yasaklamış ülkeleri veya daha küçük bölgeleri saymamaktadır. Benzer şekilde, Almanya'nın yeniden birleşmesini sağlayan İki Artı Dört Antlaşması, Almanya'nın yeni eyaletlerinde nükleer silahları yasaklamasına karşın resmi NWFZ mekanizmaları olmaksızın yalnızca altı imzacı ülke arasında bir anlaşmaydı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Report of the Disarmament Commission 21 Ağustos 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Supplement No. 42 (A/54/42), United Nations, 1999.]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]