Mylène Farmer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mylène Farmer
Genel bilgiler
Doğum adıMylène Jeanne Gautier
Doğum12 Eylül 1961 (62 yaşında)
Kanada Montreal, Kanada
TarzlarPop
MesleklerŞarkıcı, Söz yazarı, Yazar, Oyuncu
Etkin yıllar1984-günümüz
Müzik şirketiPolydor

Mylène Jeanne Gautier (12 Eylül 1961, Montreal), Fransızca müziğin gelmiş geçmiş en başarılı şarkıcı ve söz yazarları arasında yer alan Fransız müzisyen. Şarkıları bugüne kadar 25 milyonu aşkın satış yaptı. Sinema oyunculuğu ve yazarlık yönü de bulunmaktadır.

Mylène Gautier, Kanada'nın Fransızca konuşulan bölgesi Québec'in en büyük şehri Montreal'in bir banliyösü olan Pierrefonds'da 12 Eylül 1961'de doğdu. Anne babası 1950'lerin sonunda iş için Fransa'dan Kanada'ya taşınmışlardı. 1968'de Fransa'ya döndüler ve Paris'e yerleştiler. Mylène Gautier 1981'de Cours Florent sinema ve tiyatro okulunu tamamladı ve profesyonel dünyada Mylène Farmer adını aldı. 1984'te tanıştığı Laurent Boutonnat ile beste, söz yazarlığı ve şarkı ve video prodüktörlüğü alanında uzun bir işbirliği dönemi başladı. Çoğunun süresi on dakikaya yaklaşan ve gösterişli konserlerle birlikte, kariyerinin mihenk taşı haline gelecek, film niteliğinde uzun video klipler dönemi bu sıralarda başladı.

Erotizmin ağır bastığı kışkırtıcı şarkıları ile günden güne ün kazandı. "Maman a tort" Mylène Farmer'in bir Lolita tiplemesi içinde canlandırdığı genç bir kızın hastanede tanıştığı bir hemşireye karşı duyduğu lezbiyen aşkı, "Pourvu qu'elles soient douces" bir erkeğin erkek ve kadın kalçalarına karşı duyduğu saplantıyı, "Que mon cœur lâche" AIDS çağında prezervatifli aşkı anlatıyordu. "Libertine" şarkısının klibinde ön cepheden çırılçıplak görünmekten çekinmedi. İkinci albümü "Ainsi soit je..."de Baudelaire ve Edgar Allan Poe'ya göndermeler ağır bastı ve ilk albümünü de geçen bir başarıyı yakaladı. Üçüncü albümü "L'Autre..." ve başat şarkısı "Désenchantée" ile bir ikon figürü haline geldi. Ancak 1991'de bir hayranının stüdyosunu basarak bir grup çalışanı rehin alması, bir resepsiyon görevlisini öldürmesi ve sonrasında da intihar etmesi sanatçıyı derinden etkiledi. Kaliforniya'ya yerleşti ve on yıl sürecek göreceli içine kapanıklık dönemi başladı. Bu arada dördüncü albümü Anamorphosée ve beşinci albümü "Innamoramento"'yu çıkardı. 2000'li yıllarda ürettiği şarkıların daha genç bir müzisyenin ağzına daha fazla yakıştığı düşüncesi içinde, genç Fransız şarkıcı Alizée'yi himayesine aldı.

2004'te "Avant que l'ombre..." albümünü piyasaya sürdü. Halen, 2009 yılında piyasaya sürülmesi öngörülen "Dégénération" albümünün çalışmalarını yürütüyor.