My Name Is Earl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
My Name Is Earl
Earl'ü canlandıran Jason Lee
FormatKomedi
BaşrolJason Lee
Ethan Suplee
Jaime Pressly
Nadine Velazquez
Eddie Steeples
Ülke ABD
Bölüm sayısı96
Yapım
Yönetici yapımcıGreg Garcia
Marc Buckland
Tom Palmer
Gösterim süresi21 dk.
Yayın bilgileri
Görüntü formatı480i (SDTV),
1080i (HDTV)
Yayın tarihi20 Eylül 2005 - 14 Mayıs 2009
Dış bağlantılar

My Name Is Earl, Greg Garcia'nın yarattığı, Emmy Ödülü (En iyi sitcom) sahibi bir Amerikan yapımı komedi tarzı dizidir. Dizi 20th Century Fox şirketi tarafından çekilmiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayatında kimseye yararı dokunmamış Earl, bir gün kazı-kazan kartından 100.000 dolar kazanır. Ancak ödülü kazandıktan hemen sonra, daha parayı alamadan trafik kazası geçirmesi ve bu sırada da kazı-kazan kartını kaybetmesi yaşamını Karma (Türk versiyonu "Ne ekersen onu biçersin" olan, Hinduizm, Budizm gibi dinlerde kabul gören bir felsefedir) felsefesine göre düzenlemesine neden olur. Bir liste oluşturur. Bu listeye de hayatında kötülük yaptığı tüm insanların adını ve onlara kötülük olarak ne yaptığını yazar ve bu listedeki kişiler onu affettikçe isimlerini silerek listeyi temizlemeye çalışmaktadır. Dizide Earl'ün bunu yaparken başından geçen olaylar anlatmaktadır.

Earl'e erkek kardeşi Randy, Meksikalı otel hizmetçisi Catalina yardımcı olmaktadır. Onların yardımı ile Earl hayatı boyunca yaptığı yanlışları düzeltmektedir. Ancak eski karısı Joy onu engellemekte ve ikramiyeyi ele geçirmeye çalışmaktadır.

Yayın Saatleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi Türkiye'de her salı TSL 20.00'de CNBC-E tarafından yayımlanmıştır. Ayrıca CNBC-E tarafından her salı TSL 01.15, TSL 05.30'da ve her pazar TSL 17.30'da salı günü TSL 20.30'daki bölümün tekrarı; her cuma TSL 20.00, TSL 00.30 ve TSL 05.00'te dizinin eski bölümleri yayınlanmaktadır.

DVD[değiştir | kaynağı değiştir]

DVD İsmi Çıkış Tarihi Ep # Bilgi
1. Bölge 2. Bölge
Sezon Bir 25 Eylül 2006 24 24 bölümden meydana gelen sezon, 4 diskten oluşmaktadır. Bunun dışında sezonun, bölümlerden çıkartılmış sahneler ve sesli yorumlar gibi özel seçenekler de bulunmaktadır. Ayrıca "Vignette" adındaki mini-bölüm ve sezondan bazı özel sahneler bulunmaktadır.
Sezon İki 25 Eylül 2007 Belli değil 23 23 bölümden meydana gelen sezon, 4 diskten oluşmaktadır. Bunun dışında sezonun bölümlerinden çıkartılmış sahneler, sesli yorumlar ve diğer özel seçenekler mevcuttur.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Earl J. Hickey: (Jason Lee): Dizinin ana karakteridir. Hayatını bir araba kazasından sonra Karma felsefesine göre düzenleyip bir liste oluşturur ve listedeki kişilerin kendisini affetmesini sağlamaya çalışmaktadır.
  • Randy Hickey (Ethan Suplee): Earl Hickey'in erkek kardeşidir. Biraz aptal olmasına rağmen Earl'e listesindekileri silmesinde yardım etmeye çalışıyordur.
  • Catalina Aruca Hickey: (Nadine Velazquez): Catalina, Earl'ün kaldığı motelde çalışmaktadır. Kısa zamanda Earl ve Randy'yle tanışıp çoğu konuda Earl ve Randy'ye yardım ediyordur.
  • Joy Turner (Jaime Pressly): Earl'ün eski karısı. Crab man ile evlidir. Dizinin başlangıcında, Earl'e loto çıktığında araba çarpmasından boşandığı için kuponu çalmak için birçok defa Earl'ü öldürmeye kalkmışır. Crab man'le evlendikten sonra bu çabaları bitmiştir. Catalina'dan göçmen olduğundan dolayı hiç hoşlanmaz.
  • Darnell Turner (Crab Man) (Eddie Steeples): Earl'ün eski karısının yeni kocasıdır. Çalıştığı restoranın adı nedeniyle kendisine "crab man" lakabı takılmıştır. Ayrıca tanık koruma programıyla Camden kasabasına gelmiştir.

Ayrıca Samanyolu TV'de yayınlanmış olan Hakkını Helal Et dizisinin bu diziden esinlenerek çıkarıldığı iddia edilmiştir. Ancak bu dizinin yapımcısı Melih Sezgin bu dizinin Fudayl bin İyaz isimli bir İslam evliyasından esinlenerek yapıldığını açıklamıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]