Mustafa Süzer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Mustafa Süzer, 1948, Gaziantep doğumlu, iş adamıdır. Süzer Holding Onursal Başkanıdır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta öğreniminden sonra, sırasıyla İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde ve İktisadi ve Ticari İlimler akademisinde öğrenim görmüştür. Mustafa Süzer iş hayatına daha üniversitedeyken atılmış ve başlangıçta babasıyla birlikte aile işinde çalışmaya başlamıştır.

Kendi adına başlatıp kurduğu ilk iş, 1967'de Gaziantep'te faaliyete başlayan Yapsan A.Ş.'dir. Bu şirket inşaatçilik ve inşaat malzemeleri ticareti ile iştigal etmiştir. Mustafa Süzer daha sonra inşaat makinaları imalatı ve ilaveten yiyecek ve dayanıklı tüketim malları ticareti işine de girmiştir.

1977 yılında işini İstanbul'a taşımaya karar vermiştir. Aynı yıl İstanbul'da iç ve uluslararası ticaretten turizm, nakliye, elektronik ve tekstile uzanan bir yelpazede çeşitli işlerle uğraşmaya başlamış ve şirketler kurmuştur. 1982 yılında Süzer Grubu bünyesindeki sektörler ve şirketleri Süzer Holding A.Ş. altında organize etmiştir.

Süzer Grubu halen dört ana sektörde faaliyet göstermektedir. Arazi ve Emlak geliştirme Yatırımları ve İnşaat/Taahhüt ile Turizm ve Turizm yatırımları, Finans (Bankacılık ve diğer entegre faaliyetler) , Enerji, ve Hizmet, Grubun uzun vadeli amaçları ve stratejisine uygun olarak geliştirdiği işler arasındadır. 1992 yılında kurulmuş olan Kentbank A.Ş. ile Enerji yatırımları Süzer Grubunun öncelikli yatırımları arasında yer almaktadır.

Mustafa Süzer, Süzer Holding organizasyonunda Yönetim Kurulu Başkanı ve İdari Başkan olarak ifa ettiği sorumlulukların yanı sıra, kişisel uğraşı olarak arazi geliştirme işi ile özellikle ilgilenmektedir ve bu kapsamda birçok proje de gerçekleştirmiştir.

Mustafa Süzer 1984-1990 yılları arasında Türk Dış Ticaret Derneği'nin (TÜRKTRADE) Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmıştır. 1988 yılınında kurulan Türk Toplu Konut Yapımcıları Derneği'nin (TOKYAD) Kurucu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Mustafa Süzer İngilizce bilmektedir ve iki erkek, bir kız çocuk babasıdır.

İlgili Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]