Kentbank

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kentbank
Kuruluş22 Eylül 1991[1]
Feshedilme18 Aralık 2001

Kentbank, 22 Eylül 1991 tarihinde Türkiye Konut Endüstri ve Ticaret Bankası A.Ş. adıyla Süzer Holding tarafından kurulmuştur. 6 Nisan 1994 tarihinden Kentbank adını almıştır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) 9 Temmuz 2001 tarihinde aldığı kararı ile Kentbank'ın temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi TMSF'ye devredilmiştir. Kentbank, Etibank, EGS Bank, İktisat Bankası ve Toprakbank ile birlikte Bayındırbank bünyesi altında birleştirildikten sonra, tamamı TMSF'ye ait olan Bayındırbank hisseleri, 4 Nisan 2001 tarihinden kararı ile verilen izin çerçevesinde Banka Bayındırbank ile birleştirilmiştir.

Kentbank'ın TMSF'ye devredilmesine ve akabinde Bayındırbank bünyesinde birleştirilmesine Süzer Grubu itiraz etmiştir. Yasal yollara başvuran Süzer Grubu'nun itirazı Danıştay tarafından haklı bulunmuş ve Kentbank'ın TMSF bünyesine alınarak Bayındırbank ile birleştirilmesine "yürütmeyi durdurma kararı" verilmiştir. Ancak Danıştay tarafından verilen karar fiiliyatta BDDK ya da TMSF tarafından uygulamaya konulmamıştır. Bu nedenle Süzer Grubu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurmuştur. Süzer Grubu'nun AİHM'de açtığı davanın akabinde BDDK ile Süzer Grubu arasında görüşmeler gerçekleştirilmiş ve bu görüşmeler neticesinde hem Süzer Grubu hem de BDDK AİHM'deki davalarından feragat etme kararı almıştır. Süzer Grubu halen Hırvatistan'da Kentbank d.d. isimli kuruluşu ile bankacılık faaliyeti yürütmektedir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tutanak" (PDF). TBMM. 20 Temmuz 2015. 22 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
  2. ^ "Kentbank Sahibi Kentbank Ne Oldu Ne Zaman Kapandı?". 11 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Kasım 2020.