Pizza Hut

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pizza Hut logosu

Pizza Hut, merkezi Teksas'ta bulunan, Amerikan stili pizza üzerine uzmanlaşmış uluslararası bir restoranlar zinciridir. Dan ve Frank Carney tarafından 1958'de Kansas'ta kurulmuştur.

100 ülkede toplam 15.600 restoranıyla Pizza Hut dünyanın en büyük pizza zincirini oluşturmaktadır.

Türkiye'deki faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Pizza Hut salata barı, İstanbul

Pizza Hut, Türkiye'ye ilk defa 1989 yılında Galleria şubesi ile gelmiştir. Pizza Hut 2000 yılına kadar Türkiye'de bir tricon işletmesi olarak çalışmıştır. Ocak 2000'de Turkent Gıda, KFC (Kentucky Fried Chicken) ve Pizza Hut'ın isim hakkını satın almıştır. Amerikalı fast food zincirleri Pizza Hut ve KFC'nin Türkiye'deki franchise ve işletme haklarını elinde bulunduran Turkent Gıda, her iki markayı da 2013 yılında markaların ABD'deki asıl patron Yum! Brands'a geri devretmiştir. 2016 yılından itibaren franchise hakları Mawarid Gıda'ya geçmiş olan Pizza Hut şu anda toplam 59 restoranıyla müşterilerine hizmet vermektedir.

Double Sensation[değiştir | kaynağı değiştir]

Pizza Hut'ın Double Sensation pizzası 2012 yılında sınırlı bir müddet özellikle Noel için sadece Singapore Pizza Hutlarında bulunabilen bir pizzadı.[1] Pizza hamuru iki halka halinde şekillendirilmişti. Dış halkanın içi mozzarella, çedar ve parmesam peynirlerinden oluşan üç peynir karışımıyla doldurulmuş, iç halkası ise peynir içli tavuk sosisle. Dış pizzanın üzeri peynir, salsa, biber, mantar ve hindi jambonlu, iç pizzası Alfredo sosu, tütsülenmiş tavuk ve kabaklıydı, ortası da bir kiraz ile süslenirdi.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Pizza Hut Singapore Introduces Double-Crust, 'Double Sensation' Pizza". Time. 2 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2019. 
  2. ^ "Pizza Hut Singapore's Crazy 'Double Sensation Pizza'". The Daily Meal. 2 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]