Mustafa Mit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yzkoc (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18.41, 22 Eylül 2016 tarihli sürüm (→‎Kaynakça)
Mustafa Mit
Türkiye Büyük Millet Meclisi Milletvekili
Görevde
Makama geliş
23 Haziran 2015
Seçim Bölgesi Haziran 2015 - Ankara
Kasım 2015 - Ankara
Kişisel bilgiler
Doğum 1 Ağustos 1950 (1950-08-01) (70 yaşında)
Şarkışla, Sivas
Partisi Milliyetçi Hareket Partisi
Bitirdiği okul Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi
Mesleği İş adamı, siyasetçi

Mustafa Mit (d. 1 Ağustos 1950), Türk siyasetçi ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) milletvekili. Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde MHP Ankara milletvekili olarak meclise girmiştir.

Erken yaşamı ve kariyeri

Mustafa Mit 1 Ağustos 1950 tarihinde Rıfat Bey ve Mahinur Hanım'ın çocuğu olarak Sivas'ın Şarkışla ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini; Sivas, Kayseri ve Ankara'da tamamladı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ekonomi - Maliye Bölümünden mezun oldu. Uzun yıllar serbest ticaretle uğraşan Mit, yayıncılık ve köşe yazarlığı yaptı. Son beş yılda telekomünikasyon, uluslararası arenada rekabet edebilir farklı ve yeni teknolojilerin geliştirilmesi, Araştırma - Geliştirme çalışmaları üzerine proje ve stratejiler oluşturulması için kişisel ve ticari kurumsal yapılar adına çalışmalar yürüttü. Evli ve iki çocuk babası olan Mit, Fransızca bilmektedir.[1][2]

Siyasi kariyeri

Milletvekilliği

Mustafa Mit, Milliyetçi Hareket Partisi 11. Olağan Büyük Kurultayı'nda Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) MYK üyesi seçildi. Hiçbir partinin tek başına iktidar olmak için gereken sandalye sayısına ulaşamadığı Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri'nde MHP Ankara milletvekili olarak meclise girdi. Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde MHP Ankara milletvekili olarak tekrar meclise girdi.[3] Günümüzde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesidir.

Ayrıca bakınız

Kaynakça