İçeriğe atla

Mustafa Şevki Doğan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mustafa Şevki Doğan
Doğum7 Ağustos 1964 (59 yaşında)
Söke, Aydın, Türkiye
MilliyetTürk
Vatandaşlık Türkiye
MeslekYapımcı, yönetmen

Mustafa Şevki Doğan (d. 7 Ağustos 1964, Aydın) Türk yönetmen ve yapımcı.[1]

1980 yılında Söke Lisesi'nden mezun oldu. 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Mühendisliği ve Peyzaj Mimarlığı Fakültesi'ne girdi.

1984'te Osman Sınav’ın yanında sinema okumaya ve çıraklık eğitimine başladı. SineGraf’ın hemen hemen tüm işlerinde görev aldı. Osman Sınav, Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Televizyon Enstitüsü dersleri ile birlikte, sinema laboratuvar ve kimya uygulamaları, montaj, reji ve prodüksiyon çalışmaları ile kalfalığa yükseldi.

TV Reklam filmleri, reklam kampanyaları, TV filmleri, TV dizileri ve sinema için filmlerde yardımcı yönetmenlik, sanat yönetmenliği, yapımcılık ve yönetmenlik yaptı.

1990'lı yılların başında animasyon film yönetmenliği yaptı. Kültür Bakanlığı ve Emniyet Müdürlüğü'nün uyarıcı filmlerini hazırladı. 1990 - 1994 yılları arasında film çalışmalarının yanında ticari faaliyetlerde bulundu. 1995 yılında Iğdır’da askerliğini yaptı.

Askerlik sonrası tekrar SineGraf’a dönüp film çalışmalarına katıldı. Deli Yürek, Hayat Bağları, Kurtlar Vadisi gibi ses getiren pek çok projede yapımcı ve yönetmen olarak yer aldı.

Mustafa Şevki Doğan, yaklaşık 600 adet reklam filminde ve müzik klibinde yardımcı yönetmenlik ve yapımcılık ve yönetmenlik yaptı.

Yapımcı olarak

[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetmen olarak

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "Sinematürk' te Mustafa Şevki Doğan". 27 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2022. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]