Murat Murathanoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Murat Murathanoğlu 20180925 (1).jpg

Mehmet Murat Murathanoğlu (d. 3 Ocak 1958, İstanbul) özellikle basketbol maçları anlatımıyla bilinen TV sunucusu ve spor yazarıdır.

ABD'de Illinois Üniversitesi İnşaat Bölümü'nü bitirdi. 17 yıl ABD'de kaldıktan sonra askerlik için Türkiye'ye döndü. Ancak askerliğe 4 ay sonra gideceği için bu arada, Aydan Siyavuş'un katkısıyla Eczacıbaşı Spor Kulübü'nde çalışmaya başladı. Böylece ABD'den edindiği basketbol tecrübesini ilk kez bu sayede kullanma olanağı buldu.

Spikerliğe 1988 yılında Final Four maçlarını anlatmak üzere davet edilerek girdiği TRT'de başladı. TRT'de NBA Basketbol Ligi maçları da anlattı. 1992'de Show TV'ye geçti. Daha sonra başta Cine 5 (bu kanalda İsmet Badem ile bir basketbol programı hazırlamışlardır) ve NTV olmak üzere pek çok TV kanalında maç sundu. Canlı yayın spikerliğinin yanında basketbolla ilgili spor programları hazırladı. Kaan Kural ve Murat Kosova ile birlikte NTV'de NBA programları hazırladı. NBA TV ve NTV'de NBA maçları, NTV'de Türkiye Basketbol Ligi maçlar ve Kanal 24'te Avrupa Kupası maçları anlatmaktadır. Aynı zamanda Mehmet Eymür'ün de damadıdır.

Spikerliğin dışında çeşitli gazete ve dergilerde basketbol yazarlığı da yapmıştır. Uzun süre kaldığı Amerika'dan dönüşünde Cumhuriyet Spor ekinde NBA yazıları yazarak bu ligi Türkiye'ye tanıtan ilk yazarlardan biri olmuştur. Bir dönem Fanatik Basket adlı gazetede haftalık yazıları yer almaktaydı. Gazetelerin dışında Fast Break, Basket ve Slam gibi dergilerde de yazarlık yapmıştır.

Eylül 2019'da Salondaki En Kötü Koltuk adında Mundi Kitap tarafından bir otobiyografik kitabı çıkmıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 6 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2020.