Muhteşem Kraliçe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
선덕여왕(seondeog yeowang)/
Kraliçe Seon Deok /
Muhteşem Kraliçe
TürDram, Tarihi
YönetmenPark Hong Kyun
BaşrolLee Yo-won
Ko Hyun Jung
Uhm Tae-woong
Park Ye Jin
Kim Nam-gil
Bölüm sayısı62
Yapım
KameraMulti-camera
Gösterim süresiYaklaşık 1 saat
Yayın bilgileri
KanalGüney Kore MBC
Görüntü formatı1080i (HDTV)
Ses formatıStereo
Yayın tarihi25 Mayıs 2009 -
22 Aralık 2009

Muhteşem Kraliçe (Seondeok Yeowang, Queen Seon Deok veya The Great Queen Seondeok), Güney Kore televizyon kanalı MBC tarafından 2009 yılında yapılmış dizisi. Türkiye'de, 7 Aralık 2009'dan itibaren TRT 1'de yayınlanmıştır.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Deokman (daha sonra bilinecek adıyla Kraliçe Seondeok) ikiz olarak doğmuş ama ikizlerin felaket getireceği kehaneti sebebiyle bebekken terk edilmiştir. Daha sonra saraya geri getirilince gücü ele geçirmek isteyen Lady Mishil 'in karşısında ikizi Prenses Chongmyeong'un tarafına katılır. Lady Mishil iki Silla prensesini ve savaştaki Prenses Deokman'ı öldürmek için ketum bir plan yapar. Prenses Chongmyong, Lady Misil'in adamları tarafından suikaste uğrar. Fakat, Prenses Deokman kurnazca yazdığı bir notla General Kim Yusin, Hwarang Alchun ve Lady Mishil 'den nefret edenlerle birlik olup uzun savaşlar sonucu Lady Mishil 'i ortadan kaldırır. Prenses Deokman sonunda Silla Krallığının ilk kraliçesi Kraliçe Seondeok olarak tahta çıkar.

Tarihi bağlantısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kraliçe Seon Duk (biyografi)[değiştir | kaynağı değiştir]

Seondeok (선덕여왕), Kore Yarımadasının Güneyinde bulunan Silla Krallığı'nın (mö.57-ms.935) 27. Hükümdarı ve ilk kadın yöneticisidir . M.s 632 - 647 yılları arasında Silla'ya hükmetmiştir.

Veliaht seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kraliçe olmadan önce, Seon Deok, "Deok Man" adı ile bilinirdi. Kral Jingpyeong'un iki kızından en küçüğüydü. Kral Jingpeyong'un erkek çocuğu olamadığı için Seon Deok'u varisi olarak seçti. Bu durum Silla hanedanında şaşkınlıkla karşılandı ve Deok Man'ın kraliçe olmaması için bazı planlar yaptılar amaçları ikiz kardeşinin oğlu olan Kim Chun Chu'yu tahta geçirmekti ama başarılı olamadılar.

Hükümdarlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Milattan sonra 634 yılında kraliçe olmuştur. Silla tarihindeki 3 kraliçeden ilkiydi. Seondeok'un yönetimindeki dönem olmuştu. Komşu Krallık Baekje(Bekçe)'de yaşanan isyanlar onun günlerini yiyordu. Hüküm sürdüğü 14 yıl boyunca, onun tek avantajı zekası olmuştu. Silla'nın bütünlüğünü korumuş ve Çin (Tang Hanedanı) ile bağları genişletmiş, Tang Hanedanına öğrenciler göndermiştir.

Uzakdoğunun ilk gözlemevlerinden birini inşa ettirmiştir. Cheomseongdae adındaki bu gözlemevi hala sapasağlam ayakta durmakta ve bugünkü Gyeongju bölgesinde bulunmaktadır.

Dizideki Başlıca Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]