Muhbir (roman, 1925)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Muhbir
Muhbir Roman Flaherty.jpg
Muhbir (The Informer)'in 1975 Türkiye baskısı, E- Yayınları
Yazarı Liam O'Flaherty
Orijinal ismi The Informer
Çevirmen Ziya Kutlu
Ülke İrlanda
Özgün dili İngilizce
Dili Türkçe
Konu(lar) Politik dram
Türü Roman
Yayınevi Yöntem Yayınları 1972
E Yayınları 1975
Anadilinde
basım tarihi
1972 (Yöntem)
1975 (E-Yayın)
Sayfa sayısı 220
Boyut ve ağırlık 11X19 cm

Muhbir İrlandalı yazar Liam O'Flaherty'nin 1925 yılında yayımladığı romanın adıdır. Özgün adı The Informer olan roman Türkiye'de 1972 yılında Yöntem Yayınları tarafından Sadık Karamustafa'nın çevirisiyle, 1975 yılında da E Yayınları tarafından Ziya Kutlu'nun çevirisiyle yayımlanmıştır. Roman E- Yayınlarından çıktığı zaman ön kapağında "Türkçede ilk İrlanda Romanı" ibaresi yer alıyordu. Yöntem Yayınlarının kitabının kapağında ise romanın John Ford tarafından 1935 tarihinde çekilmiş filminden bir fotoğraf yer alıyordu.

Roman ilk kez yayımlandığı 1925 yılında İngiltere'nin en eski ve prestijli edebiyat ve kitap ödüllerinden biri olan James Tait Black Ödülü'nü aldı.[1][2]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanda, 1920'lerin başında İrlanda'da devam eden iç çatışmalar sırasında başına konan para ödülünü alabilmek için yakın arkadaşını polise ihbar eden ve onun öldürülmesine sebep olan safça bir İrlandalının bir yandan pişmanlık duyguları içinde kıvranırken bir yandan da kendisinden bu ihanetinin hesabını sormak için peşine düşen direniş örgütüyle olan ilişkileri anlatılmaktadır.

Sinema uyarlamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Roman ilki İngiltere'de ikisi de ABD'de olmak üzere tam üç kez sinemaya aktarılmıştır. Filmlerden ilk ikisi romanla aynı adı taşıyordu.[3]

  • 1929 - The Informer - İngiltere, siyah-beyaz. Yönetmen: Arthur Robison. Oyuncular: Lars Hanson, Warwick Ward
  • 1935 - The Informer (Muhbir) - ABD, siyah-beyaz. Yönetmen: John Ford. Oyuncular: Victor McLaglen, Preston Foster. Film 4 Oscar kazandı (Oyuncu, yönetmen, müzik, senaryo)
  • 1968 - Up Tight! - ABD, renkli. Yönetmen: Jules Dassin. Oyuncular: Raymond St. Jacques, Ruby Dee. Yönetmen bu kez konuyu İrlanda'dan Los Angeles'ta siyahların yaşadığı gettolara taşımıştı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]