Liam O'Flaherty

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Liam O'Flaherty
Liam O'Flaherty.jpeg
Doğum 28 Ağustos 1896(1896-08-28)
Inishmore, İrlanda
Ölüm 7 Eylül 1984 (88 yaşında)
Dublin, İrlanda
Meslek Yazar
Milliyet İrlandalı
Edebî akım Kelt Uyanışı

Liam O'Flaherty (28 Ağustos 1896; Inishmore, İrlanda – 7 Eylül 1984; Dublin, İrlanda), Kelt Uyanışı akımı dahilinde eserler veren İrlandalı roman ve kısa öykü yazarıdır. Aran Adaları'ndan Inishmore'un ücra bir kasabası olan Gort na gCapall'da fakir bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazar 1908'de on iki yaşındayken üç farklı kolejde eğitim gördü. Önce Rockwell'e, ardından Holy Cross'a, en sonunda ise Dublin'deki University College'a kayıt oldu. Bunların ilk ikisine çok kısa süre devam etti. Din eğitimi alan yazar önceleri rahip olmayı düşünüyordu. 1917'de, İngiliz Ordusu'nun bir alayı olan İrlanda Muhafızları'na katılmak için okulu terk etti. I. Dünya Savaşı'nda çarpıştı ve yaralandı. Çarpışmalar sırasında bir süre düşmanın yaylım ateşi altında kaldı. Bu durum muhtemelen "savaş şoku" denen rahatsızlığa kapılmasına sebep oldu ve 1933'te yaşadığı ruhsal hastalıklara zemin hazırladı.

Yazarlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

O'Flaherty savaştan sonra İrlanda'yı terk ederk ABD'ye gitti ve kısa bir süre Hollywood'da yaşadı. Yazarın The Informer (Muhbir) isimli romanını sinemaya uyarlayan ve aynı zamanda kuzeni olan ünlü yönetmen John Ford da orada yaşamaktaydı.

O'Flaherty'nin ilk romanı Thy Neighbour's Wife 1923'te yayımlandı. 1925'te yayınlanan The Informer ile James Tait Black Memorial Prize'ı kazandı. Bu roman 1935'te kuzeni tarafından sinemaya uyarlandı. Yazar, hayatı boyunca yaşadığı iki ruhsal çöküntüden ilkine 1933'te yakalandı. 1923 ile 1950 yılları arasında roman ve öykü kitaplarından oluşan birçok eser verdi. Yazar eserlerinde doğa ve İrlanda temalarını sıklıkla kullandı. Bazı eserlerini İrlandaca yazdı. ABD ve Avrupa'da geziler yaptı. Bu geziler sırasında yazdığı mektuplar yazarın ölümünden sonra yayınlandı. Mektuplara göre yazar, Fransız ve Rus kültürlerini çok sevmişti.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazar 1949'da Katie Pigton ile evlendi ve ölümünden beş yıl öncesine kadar onunla evli kaldı. Ölümünden kısa bir süre önce Komünist Parti üyeliğinden ayrıldı ve Roma Katolik inancına geri döndü. 7 Eylül 1984'te Dublin'de öldü. Birçok eseri ölümünden sonra yeniden basıldı.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazarın bazı eserleri şunlardır:

O'Flaherty ayrıca, 1970'lerde The Ecstasy Of Angus isimli eserinin ses kaydını da yayınladı. Bu kayıt, 1978'de Dublin'deki Claddagh Records tarafından bir albüm olarak yayınlandı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]