Morus (kuş)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Morus
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Suliformes
Familya: Sulidae
(Sümsük kuşugiller)
Cins: Morus
Vieillot, 1816
Türler
Sinonimler

Moris

Morus, Sulidae familyasında sınıflandırılan bir kuş cinsidir. Başları sarımsı, kanat uçları siyah olan, uzun gagalı, büyük beyaz deniz kuşlarından oluşur. Morus bassanus yaklaşık 2 m.'ye varan kanat açıklıklarıyla Kuzey Atlantik Okyanusu'nun en büyük deniz kuşu türüdür. Diğer iki türü ise Afrika'nın güneyi, Avustralya'nın güneyi ve Yeni Zelanda'da ılıman denizlerde yaşar.

Havadan denize dalarak ve su altında avlarını yüzerek kovalayarak avlanırlar. Daldıkları sırada su girişini önlemek için burun delikleri dışarıya değil gagalarının içine açılır. Suya temas ettiklerinde şoku sönümlemek için yüzlerinde ve göğüslerinde hava keseleri bulunur. Gözleri ise mesafeleri kolaylıkla tanımlamalarını sağlayacak şekilde yüzlerinin ön tarafına doğru adapte olmuştur. Bu nedenle diğer kuşlara nazaran binoküler görüş açıları oldukça geniştir. Yaklaşık 30 m. yükseklikten saatte 100 km hızla suya dalarak suyun bir ila iki metre altına kadar inebilirler.

Adalarda ya da kıyılarda koloniler hâlinde ürerler. Genellikle bir tane tebeşir mavisi yumurta yumurtlarlar. Yavru kuşun erişkin hâle gelmesi beş yıl alır. Yavrular bir yaşına kadar tamamen siyah renkli tüylere sahiptir ve aşamalı olarak beyaz tüylere sahip olurlar.

Türler[değiştir | kaynağı değiştir]