Morus (kuş)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Morus
Heligoland'te Morus bassanus


Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Suliformes
Familya: Sulidae
(Sümsük kuşugiller)
Cins: Morus
Vieillot, 1816
Türler
Sinonimler

Moris

Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Morus (kuş) ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Morus (kuş) ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Morus, Sulidae familyasında sınıflandırılan bir kuş cinsidir. Başları sarımsı, kanat uçları siyah olan, uzun gagalı, büyük beyaz deniz kuşlarından oluşur. Morus bassanus yaklaşık 2 m.'ye varan kanat açıklıklarıyla Kuzey Atlantik Okyanusu'nun en büyük deniz kuşu türüdür. Diğer iki türü ise Afrika'nın güneyi, Avustralya'nın güneyi ve Yeni Zelanda'da ılıman denizlerde yaşar.

Havadan denize dalarak ve su altında avlarını yüzerek kovalayarak avlanırlar. Daldıkları sırada su girişini önlemek için burun delikleri dışarıya değil gagalarının içine açılır. Suya temas ettiklerinde şoku sönümlemek için yüzlerinde ve göğüslerinde hava keseleri bulunur. Mesafeleri kolaylıkla tanımlamalarını sağlayacak şekilde gözleri yüzlerinde ön tarafa doğru adapte olmultur ve bu şekilde diğer kuşlara nazaran binoküler görüş açıları oldukça geniştir. Yaklaşık 30 m. yükseklikten saatte 100 km. hızla suya dalarak suyun bir ila iki metre altına kadar inebilirler.

Adalarda ya da kıyılarda koloniler hâlinde ürerler. Tipik olarak bir tane tebeşir mavisi yumurta yumurtlarlar. Yavru kuşun erişkin hâle gelmesi beş yıl alır. Yavrular bir yaşına kadar tamamen siyah renkli tüylere sahiptir ve aşamalı olarak beyaz tüylere sahip olurlar.

Türler[değiştir | kaynağı değiştir]