Görüş alanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şili'de bulunan Çök Büyük Teleskop'un arkasında 360 derecelik görüş alanında Samanyolu. Aşağıya doğru yıldızların şelale gibi akar görüntüsü optik efektlerden kaynaklanmaktadır.[1]

Görüş alanı belirli bir anda görülebilen gözlemlenebilir alandır. Gözlerin kafada konumlanmasına göre hayvanların görüş alanı değişiklik gösterir. İnsanlarda görüş alanı ileriye doğru 180 derecelik yatay bir alan iken bazı kuşlarda görüş alanı 360 dereceye ulaşabilir. İnsanlarda dikey görüş alanı da yaklaşık 180 derecedir. Görüş alanı içinde görme yetisi de hayvandan hayvana değişiklik gösterir. Örneğin, derinlik algısı için önemli olan binoküler görüş insan görüş alanının yalnızca 120 derecesini kapsar. Geriye kalan 60 derecede binoküler görüş olmamasının sebebi, her iki gözün de bu kısmı görememesidir. Bazı kuşlarda binoküler görüş yalnızca 10 ile 20 derece arasında olabilmektedir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Cascading Milky Way". ESO Picture of the Week. 7 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2013.