Morbius: Yaşayan Vampir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Morbius: Yaşayan Vampir
Yönetmen Daniel Espinosa
Yapımcı
Hikâye Matt Sazama ve Burk Sharpless
Oyuncular
Müzik Jon Ekstrand
Görüntü yönetmeni Oliver Wood
Stüdyo
Dağıtıcı Sony Pictures Releasing
Çıkış tarih(ler)i 21 Ocak 2022 (2022-01-21) (Amerika Birleşik Devletleri)
Ülke ABD, İngiltere
Dil İngilizce

Morbius: Yaşayan Vampir, 2022 yapımı bir filmdir ve baş rollerinde Jared Leto, Jared Harris, Adria Arjona, Matt Smith ve Tyrese Gibson yer almaktadır. Aynı zamanda bir Marvel çizgi romanları uyarlanması olan bu film, Süper-Korku (Süper-Kahraman ile Korku teriminin harmanlandığı filmlere denilmekte) tarzına sahiptir. Bu film, Sony Spider-Verse serisinin ikinci ürünüdür. Sony Spider-Verse ise, Marvel Entertainment ile Sony Pictures ortaklığında kurulmuş bir seridir. Bu film Daniel Espinosa tarafından yönetilirken, senaryosu ise Matt Sazama, Burk Sharpless, Art Marcum ve Matt Holloway tarafından yazıldı.

Kasım 2017 tarihinde Matt Sazama ile Burk Sharpless, Morbius filmi için senaryo yazmaya başladı. Haziran 2018 tarihinde ise Jared Leto filmin başrol oyuncusu olarak kadroya dahil olurken, aynı zamanda Daniel Espinosa ise filmin resmî yönetmeni olarak kadroya dahil oldu. Türkiye'de filmin ABD ile aynı anda, yani 21 Ocak 2022 tarihinde vizyona girilmesi planlanıyor.

Öncül Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Nadir bir kan bozukluğu olan ve aynı kaderi çeken başkalarını kurtarmaya kararlı olan Dr. Morbius, umutsuz bir şekilde tehlikeli bir kumar oynamaya çalışır. İlk başta radikal bir başarı gibi görünen şey, kendisini hastalıktan potansiyel olarak daha kötü bir çare olarak ortaya çıkarır.

Oyuncu Kadroları - Karakter İsimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Jared Leto - Dr. Michael Morbius: Vampirimsi yarasa DNA'sı ile kendini tedavi etmeye çalışan nadir bir kan hastalığından mustarip Nobel Ödüllü bir biyolog, olağan ve insanlık dışı özellikler ile yetenekler geliştirdiğini gören bir vampirizmden etkileniyor. Sonuç olarak, fiziksel görünümü ve ruh sağlığının en kötüsü için kademeli olarak bozulması oluyor.
    • Charlie Shotwell - Michael Morbius'un gençliği rolündedir.
  • Adria Arjona - Martine Bancroft: Morbius'un nişanlısıdır.
  • Matt Smith - Loxias Crown: Morbius'un arkadaşı ve aynı nadir kan hastalığından mustarip meslektaşı.
  • Tyrese Gibson - Simon Stroud: Morbius'u avlayan bir FBI ajanı.
  • Jared Harris: Morbius'un akıl hocası rolünde.
  • Al Madrigal - Alberto Rodriguez: Stroud'un FBI ortağı, o da Morbius'u avlıyor.
  • Ek olarak Michael Keaton, Morbius'un bir tanıdığı olarak rol aldı. İsmi henüz açıklanmadı, ancak karakter isminin Adrian Toomes olması planlanıyor.

Yapım Aşamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelişim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mayıs 2017 tarihinde Sony, 5 Ekim 2018 çıkışlı Venom: Zehirli Öfke ile başlayan Örümcek Adam ile ilgili karakterleri öne çıkarmak için "Sony Spider-Verse" adlı yeni bir evren için planlarını açıkladı. 2017 yılının Kasım ayında ise Matt Sazama ve Burk Sharpless, stüdyonun karakter için "gizli gelişim sürecinden" sonra potansiyel bir Morbius filmi için Sony'ye bir senaryo sundular.

2018'in Nisan sonunda Sony, Antoine Fuqua ya da F. Gary Gray gibi yönetmenleri arıyordu. Ancak Mayıs ayında, Thirty Seconds to Mars grubu ile Almanya'da turneye çıkarken Leto, film hakkında konuşmak için Daniel Espinosa ile bir araya geldi ve her ikisi de Haziran sonunda proje için doğrulandı. Dan Espinosa, bu filmi yönetmeden önce Ryan Reynolds'ın başrolünde olduğu Hayat filmini yönetmişti. Avi Arad, Matt Tolmach ve Lucas Foster hemen yapımına hazırlandılar ve Sony'nin filmin 2018'in sonuna kadar kısa bir süre içinde bir çıkış tarihi vermesi bekleniyordu. Stüdyo, filmin Venom ve Örümcek Adam: Evden Uzakta dahil olmak üzere önceden ayarlanmış Marvel ortamına sığacağını umuyordu.

Ön Yapım Aşamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Eylül ayı sonunda Sony, Atlanta, Georgia'da yapılacak olan filmde prodüksiyon yapmayı planlıyordu. Ancak halen film için bir çıkış tarihi belirlememişti. Screen Rant'ın bahsine göre Arad, Sony'nin Ekim ayının başlarında Venom filminde yanıtı görmeyi beklediğini belirterek, o sırada Sony'nin Morbius'u üretmek için heyecan duyduğunu açıklamıştı. Tolmach ise, projenin o aşamada "çok ileride" olduğunu ve Morbius'un Sony'nin Venom filminden sonraki ortak evreninin bir parçası olarak yayınlanan ikinci film olacağını düşünerek 2019'un başlarında filme başlamayı planladıklarını söyledi. Leto'nun, İntihar Timi'ndeki Joker rolü ile aynı "yoğunluğu" dile getirdiğini ekledi. Kasım ayında gişe analistleri Venom'un Sony'nin Morbius gibi diğer filmlerle ilerleyebileceği kadar başarılı olduğuna inanarak aynı ayın sonunda stüdyo, 10 Temmuz 2020 tarihine ayarlamayı planladılar. Adria Arjona, filmin baş aktristi Martine Bancroft'u canlandırabilmek için Aralık ayında müzakerelere başladı. Belli olmayan bir sebep ile Sony, çıkış tarihini 31 Temmuz'a ertelediğini ve Matt Smith'in de oyuncu kadrosuna katıldığını doğruladı.

Çekim Aşamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlıca ilk çekim aşamaları Şubat 2019'un son haftasında Londra'da Plasma adlı çalışma başlığı altında başladı. Oliver Wood filmde görüntü yönetmeni olarak çalıştı. Çekimlerin başlamasıyla birlikte Jared Harris ve Tyrese Gibson sırasıyla Morbius'un akıl hocası ve Morbius'u avlayan bir FBI ajanı olarak oyuncu kadrosuna dahil oldu. Smith'in kötü niyetli Loxias Crown karakterini canlandıracağı ortaya çıktı. Mart ayında, sahte New York platosu için İngiltere'nin Manchester eyaletindeki Kuzey Bölgesi'nde çekimler yapıldı. Bir ay sonra Gibson, Simon Stroud'u canlandırdığını ve Madrigal'in ortağı Alberto Rodriguez olarak rol oynadığını açıkladı. Ayın sonunda, Justin Haythe'ın filmin senaryosuna katkıda bulunduğuna inanılıyordu. Çekimlerin 12 hafta sürmesi planlandı ve Venom'un yapımcısı Amy Pascal Haziran ayında yapımın projeye "henüz dahil olmadığını" söyledi.

Post-Yapım Aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Ocak 2020 tarihinde Art Marcum ve Matt Holloway, filmin senaryo yazarı olarak gösterildi ve Michael Keaton'ın açıklanmayan bir rolde yer aldığı ortaya çıktı. Ancak yüksek ihtimalle karakter isminin Adrian Toomes olması planlanıyor. Çünkü Temmuz - Ağustos 2019 tarihlerinde "SONY - DISNEY Anlaşmazlığı" sorunu yaşandı ve kısa sürede çözüldü. Sorunun çözülmesinde örnek olarak, MCU'daki Örümcek karakterlerinin "Sony Spider-Verse" serisine entegre olabilmesini verebiliriz.

Tema Müziği[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekim 2019'a gelindiğinde müzisyen Jon Ekstrand, Espinosa'nın önceki filmlerinde de aynı şekilde yaptıkları gibi Morbius'un tema müziklerini oluşturmaya başladı.

Fragman ve Çeşitli Pazarlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin ilk fragmanı 13 Ocak 2020 tarihinde Türkiye saati ile saat 20'de yayınlandı. Screen Rant, IGN, Collider ve Hollywood Reporter gibi medya kuruluşlarına göre; filmin (Tıpkı Venom: Zehirli Öfke filmi gibi Sony Spider-Verse serisine ait) fragmanında Morbius'un yürüdüğü sahnede bir duvarda Tobey Maguire'nin rol oynadığı eski Örümcek Adam kostümlü resmi ve üzerinde "MURDERER" (yani "KATİL") yazısı beyaz sprey boya ile yazılmış. Bu sahnenin Örümcek Adam: Evden Uzakta filminin ilk gizli sahnesinden baz alınarak hazırlandığı düşünülüyor. Marvel Sinematik Evreni ile aynı bağlantıda kurulması bekleniyor. Bu bağlantıları öne süren büyük sürpriz ise, söz konusu Örümcek Adam: Eve Dönüş filminin ilk gizli sahnesiyle aynı hapis kostümünü giyen Michael Keaton'un ortaya çıkması oldu. Tyrese Gibson, kendi Instagram hesabından #MCU ve #Crossover olmak üzere iki farklı etiketle filmin Sony Örümcek Evrenini Marvel Sinematik Evreniyle bağlamasını önerdi.

Gösterim Tarihleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha önce 10 Temmuz 2020, akabinde de 31 Temmuz 2020 olarak ayarlanmıştı. Ancak resmî olarak Morbius: Yaşayan Vampir filminin 19 Mart 2021 olarak ayarlanması planlanıyordu. Son olarak 8 Ekim 2021 tarihine ayarlandı. 8 Ekim 2021 tarihinin sebebi ise, bütün dünyayı etkileyen Coronavirüs salgınından dolayı Sony tarafından ertelendi. Son olarak 21 Ocak 2022 tarihine ayarlandı.