Morbius (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Morbius (film)
Yönetmen Daniel Espinosa
Yapımcı Avi Arad
Matt Tolmach
Lucas Foster
Senarist Matt Sazama
Burk Sharpless
Uyarlama Marvel Comics
Oyuncular
Müzik Jon Ekstrand
Görüntü yönetmeni Oliver Wood
Kurgu Pietro Scalia
Stüdyo Columbia Pictures
Marvel Entertainment
Arad Productions
Matt Tolmach Productions
Dağıtıcı Sony Pictures Releasing
Çıkış tarih(ler)i 1 Nisan 2022 (2022-04-01) (Amerika Birleşik Devletleri)
Süre 104dk
Ülke ABD
Dil İngilizce

Morbius, Columbia Pictures tarafından Marvel ile birlikte üretilen Marvel Comics karakteri Morbius, Yaşayan Vampir'e dayanan 2022 Amerikan süper kahraman filmidir. Sony Pictures Releasing tarafından dağıtılan bu, Sony Pictures Marvel Karakterleri Evreni üçüncü filmdir. Daniel Espinosa tarafından yönetilen ve Matt Sazama & Burk Sharpless tarafından yazılan filmde Jared Leto, Matt Smith, Adria Arjona, Jared Harris, Al Madrigal ve Tyrese Gibson ile birlikte Dr. Michael Morbius'u canlandırıyor. Filmde Morbius, kendisini nadir görülen bir hastalıktan iyileştirdikten sonra yaşayan bir vampir olur.

Sony, Venom (2018) ile başlayan Örümcek-Adam karakterlerinden ilham alan yeni bir ortak film evreni planlarını açıkladıktan sonra, Morbius'a dayalı bir film geliştirmeye başladı. Sazama ve Sharpless, Kasım 2017'ye kadar bir senaryo yazmıştı ve Leto ve Espinosa resmi olarak Haziran 2018'de katıldı. Çalışmalar, Şubat 2019'da Londra'da başlayacak olan yapım öncesinde, yıl sonunda daha fazla oyuncu kadrosuyla ciddi bir şekilde başladı. Çekimlerin bittiği doğrulandı. Haziran 2019'da tamamlandı.

Morbius, 10 Mart 2022'de Meksiko'daki Plaza Carso'da prömiyerini yaptı ve başta COVID-19 salgını nedeniyle ilk Temmuz 2020 tarihinden itibaren birkaç kez ertelendikten sonra 1 Nisan 2022'de Amerika Birleşik Devletleri'nde piyasaya sürüldü. Film, Leto ve Smith'in performansları bazı övgüler alsa da, görsel efektlerini, performanslarını ve hikayesini eleştiren eleştirmenlerden olumsuz eleştiriler aldı.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Yunanistan'daki bir hastanede, 10 yaşındaki Michael Morbius, adını Milo olarak değiştirdiği vekil kardeşi Lucien'i karşılar; ortak kan hastalıklarıyla bağ kurarlar ve "normal" olmayı arzularlar. Üvey babaları ve hastane müdürü Nicholas, Michael'ın New York'ta tıp fakültesine gitmesini ayarlarken, o Milo'ya bakmaya odaklanır.

25 yıl sonra Michael, sentetik kanla yaptığı çalışmalar nedeniyle Nobel Ödülü'nü alenen reddeder. Michael'ın meslektaşı Martine Bancroft, durumunu iyileştirmek için genlerini kendi genleriyle birleştirme umuduyla Kosta Rika'dan gizlice düzinelerce vampir yarasa yakaladığını keşfeder. Nicholas ve Milo'yu planladığı yasa dışı deney hakkında bilgilendirdikten sonra, Michael uluslararası sularda özel bir paralı asker gemisini ekipmanıyla donatmak için fon alır. Tedavi işe yarasa da Michael'ı bir vampire dönüştürür. Michael, korkudan ona saldırdıktan sonra mürettebatı öldürür ve kanlarını emer. Kana susamışlığı yatıştığında ve duyularını geri kazandığında, dehşete düşmüş bir Michael, yetkililerle iletişime geçmeden ve denize atlamadan önce deneyinin tüm CCTV görüntülerini siler.

Michael New York'a döner ve vampir yarasalarının ona bir yarasa gibi davranmasıyla insanüstü bir güce, hıza, reflekslere ve ekolokasyona sahip olduğunu keşfeder. Yavaş yavaş ihtiyaçlarını karşılamayı bırakana kadar sentetik kanıyla yaşıyor. FBI ajanları Simon Stroud ve Al Rodriguez, Michael'ın kurbanlarını araştırır ve olaya karıştığı sonucuna varır. Milo, Michael'ın iyileştiğini öğrenir, ancak Michael onu da iyileştirmeyi reddedince öfkelenir. Hastanede yatan bir Bancroft'u kontrol eden Michael, kanından arınmış ölü bir hemşire bulur. Sorumlu olduğuna inanarak, köşeye sıkıştırılıp tutuklanmadan önce kaçmaya çalışır. Hapishanede Michael, servetini onu serbest bırakmak için kullanmayı teklif eden Milo tarafından ziyaret edilir. Milo'nun tedavisini aldığını ve hemşireyi öldürdüğünü fark eden Michael, onunla yüzleşmek için kaçar. Pişman olmayan Milo, kana susamışlığın neden olduğu suçunu itiraf eder ve Michael'ı sahip olduğu gibi güçlerini benimsemeye teşvik eder. Kardeşini incitmek istemeyen Michael kaçar.

Michael, yeni bir laboratuvar edinmeden ve Milo'yu durdurmak ve öldürmek için bir antikoagülan geliştirmeden önce Milo'nun ne yaptığını açıklamak için Bancroft ile tanışır; ayrıca kana susamışlığına karşı koyamayacak hale geleceği için kendi üzerinde kullanmayı planlıyor. Stroud ve Rodriguez, Milo'nun saldırılarından birinin görüntülerini bulur ve Morbius'un vampirizminin yayıldığına inanarak, medyaya yayınlar. Nicholas Milo'yu tanır ve ona durması için yalvarır. Nicholas'ın Michael'ı tercih etmesine kızan Milo, onu yaralar ve onu Michael'ı aramaya zorlar. Michael, Milo Bancroft'a saldırırken Nicholas'ın ölümünü izler. Michael Bancroft'a geri döner, ama Bancroft onun kollarında ölür ve Bancroft onun kanını içer. Michael, Milo ile yüzleşir ve onu dizginlemek ve antikoagülanı enjekte etmek için bir yarasa ordusu çağırır. Milo ölür ve Michael yarasalarla birlikte uçar, sevdiklerinin yasını tutar ve bir vampir olarak kimliğini benimser. Ondan habersiz, Bancroft yeni geliştirdiği vampir güçleri tarafından yeniden canlandırılır.

Adrian Toomes, bir büyüyle Michael'ın evrenine taşınır. Nakliyesinin Örümcek-Adam'i içerdiğini varsayan Toomes, Michael'a yaklaşır ve bir ekip kurmalarını önerir.

Oyuncu Kadroları - Karakter İsimleri - Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Jared Leto ... Dr. Michael Morbius / Morbius (Erden Tunatekin)

Matt Smith ... Lucien / Milo (Murat Şen)

Adria Arjona ... Martine Bancroft (Özge Çeçen)

Jared Harris ... Dr. Emil Nicholas (Ali Ekber Diribaş)

Al Madrigal ... Alberto Rodriguez (Erkan Taşdöğen)

Tyrese Gibson ... Simon Stroud (Oğuz Özoğul)

Corey Johnson ... Bay Fox (Ali Erdinç)

Archie Renaux ... Bobby (Mertkan Acar)

Charlie Shotwell ... Çocuk Michael (Eren Perendi)

Joseph Esson ... Çocuk Milo (Serhat Güray)

Clara Rosager ... Jean (Ezgi Aydın)

Abraham Popoola ... Ryan (Mutlu Albayram)

Zaris-Angel Hator ... Anna (Yasemin Ertorun)

Jojo Macari ... Gabriel (Arda Söyledir)

Michael Keaton ... Adrian Toomes / Vulture (Uğur Taşdemir)

Yapım Aşamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelişim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mayıs 2017 tarihinde Sony, 5 Ekim 2018 çıkışlı Venom: Zehirli Öfke ile başlayan Örümcek Adam ile ilgili karakterleri öne çıkarmak için "Sony Örümcek Adam Evreni" adlı yeni bir evren için planlarını açıkladı. 2017 yılının Kasım ayında ise Matt Sazama ve Burk Sharpless, stüdyonun karakter için "gizli gelişim sürecinden" sonra potansiyel bir Morbius filmi için Sony'ye bir senaryo sundular.

2018'in Nisan sonunda Sony, Antoine Fuqua ya da F. Gary Gray gibi yönetmenleri arıyordu. Ancak Mayıs ayında, Thirty Seconds to Mars grubu ile Almanya'da turneye çıkarken Leto, film hakkında konuşmak için Daniel Espinosa ile bir araya geldi ve her ikisi de Haziran sonunda proje için doğrulandı. Dan Espinosa, bu filmi yönetmeden önce Ryan Reynolds'ın başrolünde olduğu Hayat filmini yönetmişti. Avi Arad, Matt Tolmach ve Lucas Foster hemen yapımına hazırlandılar ve Sony'nin filmin 2018'in sonuna kadar kısa bir süre içinde bir çıkış tarihi vermesi bekleniyordu. Stüdyo, filmin Venom ve Örümcek Adam: Evden Uzakta dahil olmak üzere önceden ayarlanmış Marvel ortamına sığacağını umuyordu.

Ön Yapım Aşamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Eylül ayı sonunda Sony, Atlanta, Georgia'da yapılacak olan filmde prodüksiyon yapmayı planlıyordu. Ancak halen film için bir çıkış tarihi belirlememişti. Screen Rant'ın bahsine göre Arad, Sony'nin Ekim ayının başlarında Venom filminde yanıtı görmeyi beklediğini belirterek, o sırada Sony'nin Morbius'u üretmek için heyecan duyduğunu açıklamıştı. Tolmach ise, projenin o aşamada "çok ileride" olduğunu ve Morbius'un Sony'nin Venom filminden sonraki ortak evreninin bir parçası olarak yayınlanan ikinci film olacağını düşünerek 2019'un başlarında filme başlamayı planladıklarını söyledi. Leto'nun, İntihar Timi'ndeki Joker rolü ile aynı "yoğunluğu" dile getirdiğini ekledi. Kasım ayında gişe analistleri Venom'un Sony'nin Morbius gibi diğer filmlerle ilerleyebileceği kadar başarılı olduğuna inanarak aynı ayın sonunda stüdyo, 10 Temmuz 2020 tarihine ayarlamayı planladılar. Adria Arjona, filmin baş aktristi Martine Bancroft'u canlandırabilmek için Aralık ayında müzakerelere başladı. Belli olmayan bir sebep ile Sony, çıkış tarihini 31 Temmuz'a ertelediğini ve Matt Smith'in de oyuncu kadrosuna katıldığını doğruladı.

Çekim Aşamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlıca ilk çekim aşamaları Şubat 2019'un son haftasında Londra'da Plasma adlı çalışma başlığı altında başladı. Oliver Wood filmde görüntü yönetmeni olarak çalıştı. Çekimlerin başlamasıyla birlikte Jared Harris ve Tyrese Gibson sırasıyla Morbius'un akıl hocası ve Morbius'u avlayan bir FBI ajanı olarak oyuncu kadrosuna dahil oldu. Smith'in kötü niyetli Loxias Crown karakterini canlandıracağı ortaya çıktı. Mart ayında, sahte New York platosu için İngiltere'nin Manchester eyaletindeki Kuzey Bölgesi'nde çekimler yapıldı. Bir ay sonra Gibson, Simon Stroud'u canlandırdığını ve Madrigal'in ortağı Alberto Rodriguez olarak rol oynadığını açıkladı. Ayın sonunda, Justin Haythe'ın filmin senaryosuna katkıda bulunduğuna inanılıyordu. Çekimlerin 12 hafta sürmesi planlandı ve Venom'un yapımcısı Amy Pascal Haziran ayında yapımın projeye "henüz dahil olmadığını" söyledi.

Post-Yapım Aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Ocak 2020 tarihinde Art Marcum ve Matt Holloway, filmin senaryo yazarı olarak gösterildi ve Michael Keaton'ın açıklanmayan bir rolde yer aldığı ortaya çıktı. Ancak yüksek ihtimalle karakter isminin Adrian Toomes olması planlanıyor. Çünkü Temmuz - Ağustos 2019 tarihlerinde "SONY - DISNEY Anlaşmazlığı" sorunu yaşandı ve kısa sürede çözüldü. Sorunun çözülmesinde örnek olarak, MCU'daki Örümcek Adam karakterlerinin "SPUMC" serisine entegre olabilmesini verebiliriz.

Tema Müziği[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekim 2019'a gelindiğinde müzisyen Jon Ekstrand, Espinosa'nın önceki filmlerinde de aynı şekilde yaptıkları gibi Morbius'un tema müziklerini oluşturmaya başladı.

Fragman ve Çeşitli Pazarlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin ilk fragmanı 13 Ocak 2020 tarihinde Türkiye saati ile saat 20'de yayınlandı. Screen Rant, IGN, Collider ve Hollywood Reporter gibi medya kuruluşlarına göre; filmin (Tıpkı Venom: Zehirli Öfke filmi gibi "Sony Örümcek Adam Evreni" serisine ait) fragmanında Morbius'un yürüdüğü sahnede bir duvarda Tobey Maguire'nin rol oynadığı eski Örümcek Adam kostümlü resmi ve üzerinde "MURDERER" (yani "KATİL") yazısı beyaz sprey boya ile yazılmış. Bu sahnenin Örümcek Adam: Evden Uzakta filminin ilk gizli sahnesinden baz alınarak hazırlandığı düşünülüyor. Marvel Sinematik Evreni ile aynı bağlantıda kurulması bekleniyor. Bu bağlantıları öne süren büyük sürpriz ise, söz konusu Örümcek Adam: Eve Dönüş filminin ilk gizli sahnesiyle aynı hapis kostümünü giyen Michael Keaton'un ortaya çıkması oldu. Tyrese Gibson, kendi Instagram hesabından #MCU ve #Crossover olmak üzere iki farklı etiketle filmin Sony Örümcek Adam Evrenini Marvel Sinematik Evreniyle bağlamasını önerdi.

1 Kasım 2021 tarihinde, bir sonraki gün yayınlanmak üzere olan yeni fragmana dair 1 dakikalık özel video duyuruldu. İlk Teaser fragmanın yayınlanmasından yaklaşık 22.5 ay sonra, 2 Kasım 2021 tarihinde Türkiye saati ile saat 16'da yeni bir fragman yayınlandı.

25 Şubat 2022 tarihinde, üç gün sonra yayınlanmak üzere olan final fragmanına dair 1 dakikalık özel video duyuruldu. Morbius'un son final fragmanı ise, 28 Şubat 2022 tarihinde Türkiye saati ile saat 17'de yayınlandı. Ancak final fragmanının son sahneleri ise Kuzey Amerika versiyonu ile Uluslararası versiyon olmak üzere ikiye ayrılmış. Final fragmanında ise daha geniş Marvel evrenine çeşitli bağlantıların yanı sıra, yaşayan vampire yeni irtibat sahneleri sergilendi.

Gösterim ve Akış Hizmeti Tarihleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha önce 10 Temmuz 2020, akabinde de 31 Temmuz 2020 olarak ayarlanmıştı. Ancak resmî olarak Morbius filminin 19 Mart 2021 olarak ayarlanması planlanıyordu. Akabinde sırasıyla 8 Ekim 2021 ve 21 Ocak 2022 tarihine ayarlandı. 21 Ocak 2022 tarihinin sebebi ise; hem bütün dünyayı etkileyen Coronavirus salgınından, hem de MGM - Universal ortak yapımı Ölmek İçin Zaman Yok filminin çoğu ülkelerde 8 Ekim 2021 tarihine ayarlanmasından dolayı Sony tarafından ertelenmişti. Son olarak 1 Nisan 2022 tarihine ayarlandı. 2 Aylık ertelenmenin arkasındaki sebebi ise, Coronavirus salgınının Omicron sürümünden dolayı olmasıdır.

Ayrıca Nisan 2021 başlarında Sony ile Netflix, sinemada gösterime giren Sony yapımı filmlerini vizyondan kalktıktan sonra Netflix platformunda yayınlamak üzere bir anlaşma imzalandı. Sony, 2022 ile 2026 yılları arasında sinemada gösterime giren filmlerini vizyondan kalktıktan sonra Netflix platformunda yayınlayacak. Morbius ile Uncharted gibi filmler, başlıca 2022 gösterimine sahip oldukları gerekçesiyle beyazperdelerden kalktıktan sonra Netflix hizmet ağında yayınlanacak. Ancak 2021 gösterimi olması planlanan Venom: Zehirli Öfke 2 ile Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok gibi diğer Sony Örümcek Adam Evreni filmlerinin Netflix'te yayınlanıp yayınlanmayacağı konusunda kesin bir bilgi yer almadı.

Fakat tam olarak; 21 Nisan 2021 tarihinde yetkin bir Twitter kullanıcısı (ve aynı zamanda Amerikan film ve eğlence sitesi Fandango'nun yazarı) Erik Davis'ın metnine göre: "Disney+ adlı hizmet akışı servisinin en nihayetinde bütün Örümcek Adam serilerini alacağını, hem beyazperdelerde hem de akabinde Netflix hizmet akışından sonra Disney+ tarafında kullanılabileceğine dair" paylaşımda resmi olarak duyuruldu.

Yani: "Venom Serisi, Morbius ve yeni Örümcek Adam: Eve Dönüş Serilerini kapsayan Sony Örümcek Adam Evreni" filmlerinin Netflix'ten belirli aylar sonra Disney+ hizmet akışında yayınlanması planlanıyor. Ayrıca bu kararlara ilave olarak, eski Örümcek Adam serilerini de dahil edecek.

Gelecek[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçtiğimiz Ocak 2021 tarihinde baş aktör Jared Leto, Morbius'un gelecekteki bir projede Mahershala Ali başrolü önderliğine sahip Marvel Sinematik Evreni serisinden Blade karakteriyle birlikte görünme potansiyeli olduğunu söyledi. 2021 yılının Aralık ayında, Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok (2021) filminde çoklu evrenin girişini tartışırken Leto, gelecekteki filmlerde karakteriyle daha fazla geçiş yapma potansiyeli olduğunu söyledi. MCU'nun Örümcek Adam serisinin baş aktörü Tom Holland, gelecekte MCU'da Morbius ile savaşan Spider-Man versiyonunu görmekle ilgilendiğini ifade etmişti. Yapımcılardan Kevin Feige ve Amy Pascal, Leto ve Ali'nin çatışacağı potansiyel bir filmle ilgilendiklerini doğruladı.