İçeriğe atla

Bilimsel dergi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
University of the Basque Country (Vitoria-Gasteiz)'deki bilimsel dergiler

Bilimsel dergi, akademik yayıncılıkta genellikle yeni araştırmalar yayınlayarak bilimin gelişimine destek vermeyi hedefleyen bir süreli yayın.

Dergilerin büyük çoğunluğu Nature gibi farklı bilimsel alanlara ait makale ve yazıları yayınlar. Bilimsel dergiler makalelerin dergi kalitesini düşürmemesi ve bilimsel anlamda değerli olması açısından hakemlidirler. Bilimsel dergiler profesyonel dergilere benzeseler de gerçekte çok farklıdırlar. Bilimsel dergilerdeki makaleler nadiren günlük olarak, bir piyasa dergisi gibi okunur. Araştırma sonuçlarının yayımlanması bilimsel yöntemin gerekli bir aşamasıdır. Eğer deneyleri ve hesaplamaları içeriyorlarsa bunlar mutlaka başka bir araştırmacının da varılan sonuçları teyit etmek için aynı deney ya da hesaplamayı tekrarlamasına imkân verecek şekilde yeterli bilgiyi içermelidir. Her bir dergi makalesi bilimsel kayıtların sürekli bir ögesi haline gelir.

Bilimsel dergilerin tarihi, 1665 yılında Fransızca Journal des sçavans ve İngilizce Philosophical Transactions of the Royal Society'in ilk kez düzenli olarak araştırma sonuçlarını yayınlamasıyla başlar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]