Monique Ohsan Bellepeau

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Agnès Monique Ohsan Bellepeau (d. 1942), bir politikacı ve 31 Mart - 21 Temmuz 2012 tarihleri arası Mauritius devlet başkanı idi. 2010 yılından bu yana ise Mauritius'un Devlet Başkanı Yardımcılığını yürütmektedir.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Monique Ohsan Bellepeau bir gazeteciydi ve ulusal TV kanalı olan Mauritius Broadcasting Corporation'da bir haber spikeri idi. Parlamento seçimlerini kazandı ve Başkan Yardımcısı Angidi Chettiar'ın ölümünün ardından, 12 Kasım 2010 tarihinde Başkan Yardımcısı olarak atandı. Mauritius'un ilk kadın başkan yardımcısı olmak üzere Millet Meclisi'nin bütün üyeleri tarafından oybirliği ile seçildi. Mauritius İşçi Partisi üyesiydi ve daha sonra Parti Başkanı oldu. Partinin kurucu üyesi olan Bartholomée Ohsan'ın kızıdır.

30 Mart 2012 tarihinde, Mauritius devlet başkanı Anerood Jugnauth, ülkenin başbakanı ile bir kavgası sonrasında başkan yardımcısı Monique Ohsan Bellepeau'ya başkanlık koltuğunu bırakarak istifa etti.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Monique Ohsan Bellepeau, Yves Bellepeau Joseph ile evliydi ve Başkan Yardımcısı olarak görevine yemin ettikten üç gün sonra, 16 Kasım 2010 tarihinde eşi ölmüştür.

Siyasi görevi
Önce gelen
Angidi Chettiar
Mauritius Devlet Başkanı Yardımcısı
2010–günümüz
Boş
Önce gelen
Anerood Jugnauth
Mauritius Devlet Başkanı
Vekaleten

2012
Sonra gelen
Kailash Purryag
Önce gelen
Kailash Purryag
Mauritius Devlet Başkanı
Vekaleten

2015
Sonra gelen
Ameenah Gurib