Molotof Planı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Molotof planının mimarı Molotov

SSCB tarafından ABD'nin Marshall Planı'na karşı oluşturulan, Demir Perde ülkelerine yapılan ekonomik yardım ve kalkınma planıdır. ABD'nin Batılı ülkelere yaptığı Truman ve Marshall Yardımlarına karşılık, SSCB Lideri Stalin, SSCB'nin uydu ülkeleri olan Doğu Avrupa ülkelerine silah ve para yanı sıra ikili diyalog ve danışma amaçlı bir plan uygulamaya koymuştur. COMECON'u sağlamlaştırmak için Molotof Planı ile ikili ticaret düzeni kurdu.Çekoslovakya başta olmak üzere bazı uydu ülkeler Marshall Planı'na katılmak için büyük istek göstermiştir [1]. SSCB'nin Çekoslovakya da tam egemenlik kurabilmek için gerçekleştirdiği Çekoslovak Darbesi nde bunun büyük bir etkisi vardır. İmre Nagi ve Nikita Kruşçev buna karşı çıksa da plan bizzat Stalin'in emriyle uygulamaya konulmuştur. Fakat 1953-1954 yıllarında Macaristan'da patlak veren isyanlar, Stalin'in ölümü, Kore Savaşı'nın kesin sonuçlanamaması ve 1956 Süveyş Kanal Krizi'nin yanı sıra Nükleer Silahlanma ve Uzay Yarışı gibi sebeplerden ötürü Molotof Planı başarıya ulaşamadı.

SSCB'nin Molotof Planı ile Hedefledikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • ABD'nin Orta Doğu ülkelerinde kurmaya çalıştığı hava üslerini engellemek için BM'de yandaşı olan üye sayısını çoğaltmak.
  • Türkiye'den istediği Boğazlar ve Kafkasya'da üs kurma hayaline Türkiye'yi doğudan ve batıdan kuşatarak ulaşmak.
  • SSCB Potsdam Konferansı'ndaki kararları savaş sonrasında uygun görmediği için Uydular Korunması planına göre deniz ve hava üssü edinebilmek için Doğu Avrupa'daki sosyalist ülkelere üs kurdu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Molotof Planı". Türkçebilgi. 31 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2019.