Molex

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Molex
İşlem kodu NASDAQ: MOLX
Tip Elekronik
Kuruluş 1938
Şehir Lisle, Illinois
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Alan Elektronik
Ürün Elektrik bağlantıları, Molex bağlantıları, Optik fiber bağlantılar,
Ana sayfa molex.com
Kişisel bilgisayarlarda sıkça kullanılan 4 pinli güç bağlayıcısı genelde Molex bağlayıcısı diye anılır. Sarı ve kırmızı kablolar sırasıyla +12V ve +5V iken, siyah kablolar topraktır.

Molex elektrik ve fiber-optik ara bağlantı elemanları üreten bir elektronik parça üreticisidir. 1938 yılında kurulan firma, su anda altı kıtada faaliyet göstermekte ve 2 milyar doların üstünde yıllık satış yapmaktadır. Firma kurucusunun torunu, John Krehbiel, Jr, Molex'in en büyük hissedaridir. Molex'in merkezi are Amerika Birleşik Devletleri'nin Illinois eyaletindeki Lisle kentindedir. Firma 100 binden fazla ürünü otomotiv, endüstriyel ekipman, telekominikasyon gibi alanlardaki tüketicilere sunmaktadır.

Molex birçok değişik bağlayıcı üretmesine rağmen, kisisel bilgisayarlarda sabit diskler ve CDROM sürücüleri için kullanılan 4 pinli güç bağlayıcısı Molex bağlayıcısı diye anılır.

Renk İşlev
  Sarı +12 V
  Siyah Toprak
  Siyah Toprak
  Kırmızı +5 V

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Firma endüstriyel bir artık madde olan Molex plastiğinden çiçek saksıları üretmeye başlamış ve daha sonra General Electric ve diğer elektrik firmaları için aynı maddeden bağlayıcılar üretmiştir. [1]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]