Mithat Şükrü Bleda

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mithat Şükrü Bleda
Bleda'nın Abide-i Hürriyet'te bulunan kabri.

Mithat Şükrü Bleda (1872, Selanik - 19 Şubat 1956, İstanbul), II. Meşrutiyet döneminin önde gelen siyasetçilerindendir. İttihat ve Terakki'nin kurucuları arasında yer almış ve genel sekreterliğini yapmış, Osmanlı Meclis-i Mebusanı'nın 3 döneminde Serez, Drama ve Burdur mebusluğu yapmış, Malta sürgünleri arasında yer almıştır. 1935-1950 yılları arasında Sivas milletvekilliği yapmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1872 yılında Selanik'te doğmuş ve Mülkiye Mektebi­'ni bitirdikten sonra İttihat ve Terakki Fırkası'nın kuruluşunda vazife almış­tır. İttihat ve Terakki'nin uzun müd­det "katib-i umumi"liğini yapan ve merkez-i umumi azası olan Mithat Şükrü Bleda 1950 seçimle­rine kadar sırasıyla Serez, Drama, Burdur ve Sivas mebusu olarak Meclis-i Mebusan ve TBMM'ye gir­miş ve 1950 yılında siyasî hayattan ayrılmıştır. 19 Şubat 1956'da İstanbul'da vefat etmiş, vasiyeti üzerine Hürriyet-i Ebediye şehitliğine gömülmüştür.

Bir İmparatorluğun Çöküşü başlığı altında kitaplaştırdığı ve önemli bir kaynak teşkil eden anıları oğlu Turgut Bleda tarafından günümüz Türkçesine uyarlanarak yayınlatılmıştır (Remzi Kitabevi, 1979).

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]