İçeriğe atla

Mihail Prohorov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mihail Prohorov, 2013

Mihail Dmitriyeviç Prohorov (Rusça: Михаил Дмитриевич Прохоров; d. 3 Mayıs 1965, Moskova), Rus milyarder girişimci ve Amerikan basketbol takımı Brooklyn Nets'in sahibi. Moskova Finans Enstitüsü'nden mezun olduktan sonra finans sektöründe isim yapmış ve metal sektöründe Rusya'nın en önde gelen sanayicilerinden biri haline gelmiştir. Norilsk Nickel'de çalışırken, şirket dünyanın en büyük nikel ve paladyum üreticisi olmuştur. Prohorov, Polyus Gold'un eski başkanı ve Rusya'nın en büyük altın üreticisi ONEXIM Grubu 'nun eski Başkanıdır. Haziran 2011'de siyasete girdiğinde iki pozisyonda da istifa etti.

Prohorov, Aralık 2011'de, 2012 başkanlık seçimlerinde bağımsız olarak aday olacağını açıkladı. Rusya başbakanı ve eski devlet başkanı Vladimir Putin, Prokhorov'a karşı seçim yarışında favori olmuştur.

Prohorov, Rusya'nın en zengin üçüncü kişisi ve tahminen 18 milyar dolarlık bir servet ile 2011 Forbes listesine göre dünyanın 32. en zengin kişisidir.

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mihail Prohorov'un Babası Sovyet Spor Komitesi uluslararası bölüm başkanıydı. Annesi ise Moskova'da büyüdü ve plastik konusunda uzmanlaşmış bir üniversite araştırma grubunda mühendis olarak çalıştı. Prohorov'un anne ve babası, kalp hastalığından dolayı bir yıl arayla henüz 50'li yaşlarında ölmüşlerdir.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Prohorov, 1989 - 1992 yılları arasında Ekonomik İşbirliği için Uluslararası Banka yönetim pozisyonunda çalıştı ve daha sonra kısa bir süre Uluslararası Finans Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı.

1993 yılında, 28 yaşındayken Cumhurbaşkanı Boris Yeltsin hükûmeti ile sıcak ilişkiler yardımıyla zengin oldu.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mihail Prohorov Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'in kendisine 18 Ağustos 2006 tarihinde devlet onuru ödülü verilmesi için onay vererek Ağustos 2006 yılında, Rusya'nın ekonomik potansiyeline, büyümesine önemli katkılarından dolayı Dostluk Nişanı'na layık görüldü. Mart 2011'de, Fransa Onur Nişanı verildi. Bu nişan, Fransa Büyükelçisi Jean de Gliniastrance tarafından Moskova'da Fransız büyükelçiliği'nde sunulmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Mihail Prohorov İngilizce Wikipedia maddesi