Migros

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Migros Ticaret A.Ş.
Migros logosu
Kuruluş 1954
Konum Türkiye Türkiye
Alan Mağazacılık
Manavgat'taki 2M'li Migros mağazası

Migros Ticaret A.Ş. Türkiye'deki en büyük süpermarket zincirlerinden biridir. Sahibi Anadolu Efes Grubu'dur. Migros, İstanbullulara tanzim satışlarını da sunan, dönemin İstanbul vali ve belediye başkanı Fahrettin Kerim Gökay tarafından açılmıştır. Bu marketlerde bir evin günlük ihtiyaçları olan temel gıdalar, kozmetik ürünleri, elektronik ürünler satılmaktadır.

Bugün Migros süpermarketleri, uluslararası Ramstore'lar, internet alışverişi, toptan satış ve telefonla satış ile Migros müşteriye alışveriş seçeneği sunmaktadır.2011 yılında,Şirket,415 Migros,11 Macro Center ve 12 5M olmak üzere yurtiçinde; yurtdışında ise Kazakistan ve Makedonya'daki 27 Ramstore ile hizmet vermektedir.

Türkiye'deki Migros'un logosu İsviçre'deki Migros'a çok benzemektedir. Türkiye'deki Migroslarda tıpkı İsviçre'deki gibi üç kategoriye ayrılır:

  • M Migroslar yiyecek haricindeki ürünler sadece temel olanları satar,
  • MM Migroslar daha geniş ürün yelpazesiyle hizmet sunar,
  • MMM Migroslar market bünyesinde tekstil ürünleri, elektronik ürünler, kitaplar ve kozmetik ürünlerini de bulundurur.
  • 5M Migroslar ise gelişmiş market bünyesinde tekstil ürünleri, elektronik ürünler, kitaplar ve kozmetik ürünlerini de bulundurur.

2007 yılı itibari ile Koç grubu tarafından satışa çıkarılmıştır. 14 Şubat 2008'de Koç Holding hisselerini Moonlight Capital S.A adlı İngiliz şirketine satmıştır.

5 Kasım 2011 tarihinde İstanbul Beylikdüzü'nde bulunan İstanbul'un en büyük Migros süpermarketi çıkış sebebi bilinmeyen bir yangından ötürü büyük çapta hasara uğramıştır. [1]

2015 yılının ilk günlerinde şirketin %40,25 hissesini Anadolu Grubu satın almıştır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]