Microcarbo niger

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Microcarbo niger
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Suliformes
Familya: Phalacrocoracidae
(Karabatakgiller)
Cins: Microcarbo
Tür: M. niger
Microcarbo niger
Vieillot, 1817
Sinonimler
  • Halietor niger
  • Phalacrocorax niger
  • Phalacrocorax javanicus
Sri Lanka'daki Bundala Ulusal Parkı'nda bulunan, üreme dönemi dışındaki tüy örtüsüne sahip bir Microcarbo niger

Microcarbo niger, karabatakgiller (Phalacrocoracidae) familyasından bir kuş türüdür. Hint altkıtasına yayılmıştır ve doğuda Cava'ya kadar yaşam alanı uzanır.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Boyu 50 cm. civarındadır ve Phalacrocorax fuscicollis türünden çok az daha küçük boyutludur. Üreme döneminde erişkin kuşun siyah tüyleri parlaktır ve yüzünde bazı beyaz lekeler görülebilir. Kafasının arkasında küçük bir tepelik bulunur. Gözler, gaga ve boğazı koyu renklidir. Üreme dönemi dışında erişkin kuşlar ve genç kuşlar kahverengi tüylere sahiptir. Tepelikleri belli belirsizdir ve boğazlarında beyaz tüysüz deri belirginleşir. Erkek ve dişi kuş aynı tüylere sahiptir ancak erkekler biraz daha iricedir.[1] Gümüş gri tüylere sahip bireylerin de olduğu gözlemlenmiştir.[2][3]

Dağılımı ve yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hindistan, Sri Lanka, Bangladeş, Nepal, Myanmar, Tayland, Laos ve Endonezya'da bulunur.[4] Küçük köy gölcüklerinden büyük göllere ve bazen gelgit haliçlerine kadar su havzalarında yaşar.[5]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Rasmussen, PC & Anderton, JC (2005). Birds of South Asia. The Ripley Guide. Volume 2. Washington DC and Barcelona: Smithsonian Institution and Lynx Edicions. s. 52. 
  2. ^ Ripley, S Dillon (1962). "Unusual plumage of the Little Cormorant, [Phalacrocorax niger (Vieillot)]". J. Bombay Nat. Hist. Soc. 59 (1). ss. 285-286. 
  3. ^ Blanford, WT (1898). The Fauna of British India, Including Ceylon and Burma. Birds. Volume 4. Londra: Taylor and Francis. ss. 342-343. 
  4. ^ Sangha, H. S. and Naoroji, R. (102). "Occurrence of Little Cormorant Phalacrocorax niger in Ladakh". Journal of the Bombay Natural History Society, 2. s. 99. 
  5. ^ Ali, S. & Ripley, S.D. (1978). Handbook of the Birds of India and Pakistan. 1 (2 bas.). New Delhi: Oxford University Press. ss. 41-43.