Michel Djotodia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Michel Am-Nondokro Djotodia (d. 1949), Orta Afrika'lı politikacı ve Cumhurbaşkanı François Bozizé'nin devrilmesi sonrasında, 24 Mart 2013 - Ocak 2014 tarihleri arasında Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olmuş askeri lider. Aralık 2012 isyanında Séléka asi koalisyonunun lideri oldu; bir barış anlaşmasını takiben, Şubat 2013 yılında Milli Savunma Başbakan Birinci Yardımcısı olarak hükümete atandı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sudan şehri Nyala'da Konsolos olarak görev yaptı. 2004-2007 yılları arası Bush Savaşı'nda Orta Afrika Cumhuriyeti Kurtuluş Birlik ve Yurtsever Eylem Grubunun Demokratik Güçler Birliği Başkanı oldu.

Aralık 2012'de, Djotodia, hızla ülkenin büyük bir kısmını kontrol altına almada başarılı olan Séléka asi koalisyonunun önemli bir lideri oldu. Ocak 2013 yılında barış görüşmelerinde, Başkan Bozizé muhalefetin bir başbakan atama ve hükûmet içine isyancılar dahil etti. Müzakerelerin ardından, Başbakan Nicolas Tiangaye başkanlığında bir ulusal birlik hükümeti, 3 Şubat 2013 tarihinde atandı. Djotodia Milli Savunma Birinci Başbakan Yardımcılığında kilit görev aldı.

Cumhurbaşkanı François Bozizé'nin devrilmesi sonrasında Djotodia kendisini Cumhurbaşkanı ilan etti. Djotodia, üç yıllık bir geçiş dönemi olacağını ve Tiangaye'nin Başbakan olarak hizmet vermeye devam edeceğini söyledi.

Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki iç savaşın ardından istifa etmek zorunda kalan Cumhurbaşkanı Michel Djotodia'nın Benin'e sürgün edildiği belirtildi.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ocak 2014. 
Siyasi görevi
Önce gelen
François Bozizé
Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
2013–2014
Sonra gelen
Alexandre-Ferdinand Nguendet
Vekaleten