Orta Afrika İmparatorluğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Orta Afrika İmparatorluğu
Empire centrafricain

4 Aralık 1976
–21 Eylül 1979

Bayrak Arma
Ulusal marş
"La Renaissance" (Fransızca)
"E Zingo" (Sango)
Başkent Bangui
Dil(ler) Sango, Fransızca
Yönetim Monarşi
İmparator
 - 1976-1979 I.Bokassa
Tarihi
 - Yönetim şekli değişikliği 4 Aralık 1976
 - Eski yönetim şekline dönüş 21 Eylül 1979
Para birimi CFA frankı

Orta Afrika İmparatorluğu, 1976 yılından 1979 yılına kadar bugünkü Orta Afrika Cumhuriyeti sınırları içerisinde kurulan devlet.

Afrika kıtasında bulunan öncel devleti Orta Afrika Cumhuriyeti'nde iktidarda bulunan Jean-Bédel Bokassa'nın yönetim şekli değişikliği ile oluşturduğu krallık, mevcudiyetini günümüzde de var olan ardılı Orta Afrika Cumhuriyeti tekrar kurulana dek sürdürmüştür. 1966 yılında gerçekleştirilen askeri darbe ile Fransa yanlısı tutum izlediği gerekçesiyle devlet başkanı David Dacko görevden uzaklaştırırarak kendisini devlet başkanı olarak ilan eden Jean-Bédel Bokassa, 1976 yılında kendisini I.Bokassa ismi ile imparator ilan ederek ülkenin sistemini monarşiye değiştirmiş, ülkenin ismini de Orta Afrika İmparatorluğu olarak ilan etmiştir.

Bokassa'nın 1979 yılına kadar sürdürdüğü bu rejim esnasında ülkeyi diktatör olarak yönetmiş, söz konusu yılda gerçekleştirdiği bir Libya ziyareti esnasında Fransa'nın da desteğini alan eski devlet başkanı Dacko tarafından görevinden uzaklaştırılarak, ülkenin rejimi ve ismi yeniden değiştirilmiş, eski rejim sistemine ve isme dönüş gerçekleştirilmiştir. 21 Eylül 1979 tarihinde gerçekleşen bu olay neticesinde sürgün hayatı yaşamaya başlayan Bokassa, 1986 yılında sürgünden ülkesine geri dönmüş, dönüşü ile birlikte tutuklanmış ve ölüm cezasına çarptırılmış, bu ceza daha sonra mecburi hizmete çevrilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Reinhart Bindseil: Im innersten Afrika. Ein Botschafter erlebt Bokassa I. und sein Kaiserreich. 2010 (Almanca)