Nicolas Tiangaye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nicolas Tiangaye, 2013

Nicolas Tiangaye (d. 13 Eylül 1956, Bocaranga, Ubangi-Shari), 2013-2014 yıları arası Orta Afrika Cumhuriyeti Başbakanı olmuş bir Orta Afrika'lı politikacı ve avukat. Daha önce 2003-2005 yılları arası Ulusal Geçici Konseyi Başkanı oldu.

Hükümet ve isyancılar arasında bir barış anlaşmasının ardından, Tiangaye Ocak 2013 yılında Başbakan sonrası için seçtikleri olarak muhalefet ve isyancılar tarafından tayin edildi.

Yaşamı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tiangaye 1956'da Bocaranga doğmuş ve bir avukat olmuştur. 1986 yılında, Tiangaye duruşmasında onu savunmak için Devrik imparatorun Jean-Bedel Bokassa'nın tarafından seçilen üç Orta Afrika avukatlarından biriydi. O, aynı zamanda 1989 yılında François Bozizé'nin savunma avukatı oldu. Bozizé, hükûmete karşı komplo kurmakla suçlanıyordu.

Tiangaye bir süre için Orta Afrika İnsan Hakları Birliği (LCDH) Başkanı olarak görev yaptı. Eski savunma bakanı Jean-Jacques Demafouth'un savunma avukatı oldu. 2001 yılında bir darbe planlamaktan yargılanan Demafouth Ekim 2002'de beraat etmiştir.

François Bozizé Mart 2003'te iktidarı ele geçirdikten sonra, Tiangaye bir geçiş yasama organı olarak kurulan Ulusal Geçiş Konseyi'nin (CNT) 98 üyesinden biri olarak tayin edilmiştir; Bu nedenle LCDH Başkanı rolüyle bir insan hakları örgütü temsilcisi olarak Konseye dahil edildi. Daha sonra 14 Haziran 2003 tarihinde CNT Başkanı seçildi. CNT Mart-Mayıs 2005 tarihlerinde cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine giden geçiş dönemi sırasında, iki yıl kadar iktidarda kaldı. Tiangaye sonradan milletvekili adayı oldu.

2010 yılında, Tiangaye cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri düzenlemek için çalıştığı bir zamanda, muhalefet partilerinin yanı sıra eski isyancıları Kuvvetlerin Sözcüsü oldu.

Ocak 2013 yılında Libreville'de yapılan barış görüşmelerinde, Tiangaye siyasi muhalefet heyetine başkanlık etti ve isyancılara heyetler gönderdi. Cumhurbaşkanı Bozizé, 17 Ocak 2013 tarihinde Bangui'de düzenlenen bir törenle Başbakan olarak Tiangaye'yi atadı.

Séléka'nın iktidara gelmesinden sonra mezhepsel şiddet tırmandı 2013 yılına bölgesel liderler ve uluslararası toplumun ciddi bir baskı ile karşı karşıya kaldı. Bu noktada Tiangaye ve Djotodia arasındaki ilişki "herkesin bildiği kötü" olarak karakterize edildi. Bölgesel liderlerin baskısı altında, Tiangaye ve Djotodia 10 Ocak 2014 tarihinde N'Djamena'da düzenlenen bir zirvede istifa etti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Nicolas Tiangaye İngilizce Wikipedia maddesi
Siyasi görevi
Önce gelen
Faustin-Archange Touadéra
Orta Afrika Cumhuriyeti Başbakanı
2013–2014
Sonra gelen
André Nzapayeké
Vekaleten