Merkezî Askerî Komisyonu (Çin)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Merkezi Askeri Komisyonu'nun karargâhının bulunduğu Ulusal Savunma Bakanlığı binası

Merkezi Askeri Komisyonu (Çince: 中央军事委员会; pinyin: Zhōngyāng Jūnshì Wěiyuánhuì), Çin'in Ulusal Halk Kongresi'ne bağlı Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Askeri Komisyonu ile Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi'ne bağlı Çin Komünist Partisi Merkez Askeri Komisyonu olmak üzere iki ulusal güvenlik konseyinin ortak adıdır.

Dünyanın en büyük askerî gücü olan Çin Halk Kurtuluş Ordusu, Halkın Silahlı Polisi ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu milislerinin komuta ve kontrolü, Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi tarafından denetlenen Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Askeri Komisyonu adına yerine getirilir. Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Askeri Komisyonu nominal olarak en üst düzey askeri politika belirleme organı olarak görülmektedir. Ancak, fiilen Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun komuta ve kontrolü halen Çin Komünist Partisi Merkezi Askeri Komisyonu tarafından yerine getirilmektedir.

Her iki komisyona Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri başkanlık eder. Komisyonun karargâhı ise Pekin'in batısında yer alan Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Savunma Bakanlığı binasındadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]