Merhamet (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Merhamet
Merhamet.png
Format Televizyon dizisi
Tür Dram
Uyarlama Kahperengi
Hande Altaylı
Senarist Mahinur Ergun
Yönetmen Çağatay Tosun
Başrol Özgü Namal
İbrahim Çelikkol
Mustafa Üstündağ
Burçin Terzioğlu
Yasemin Allen
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 44
Yapım
Yapımcı Gül Oğuz
Gösterim süresi 95 dakika
Yapım şirketi Most Production
Yayın bilgileri
Kanal Kanal D
Resim formatı 576i (16:9 SDTV)
1080i (HDTV)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 13 Şubat 2013 - 12 Mart 2014
Durumu Sona erdi

Merhamet, yönetmenliğini Çağatay Tosun'un yaptığı, senaryosunu ise Mahinur Ergun'un kaleme aldığı dram türündeki Türk yapımı televizyon dizisi.[1] Hande Altaylı'nın "Kahperengi" adlı kitabından televizyona uyarlanmıştır. 1996 yılından günümüze Narin isimli bir kızın hikâyesini anlatmaktadır. Hikâye Yaslıhan isimli kurgusal bir mekanda geçmektedir. Yaslıhan, Balıkesir'e bağlı bir ilçe olarak gösterilmiştir. 2 sezondan oluşan dizi, 44. bölümü ile final yaparak sona erdi.

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Narin Yılmaz (Özgü Namal): Ülkenin önde gelen hukuk firmalarından birinin önemli avukatlarından olan Narin, güçlü, çalışkan, dürüst, tuttuğunu koparan, bir o kadar da gizemli bir kadındır. İnatçılığı, azmi, zekâsı ve çalışkanlığı sayesinde, travmalarla dolu eski hayatını arkasında bırakmayı, hayata tutunmayı başarmıştır. Üniversiteden beri en yakın dostu olan Deniz'in de desteği ile İstanbul'da ayaklarının üzerinde durarak hayatını kurmuştur. Narin, tırnaklarıyla kazıyarak ulaştığı yeni dünyasını kimsenin bozmasına izin vermez. Ta ki yıllar sonra ilk aşkı Fırat, ansızın karşısına çıkana dek. Bundan sonra Narin, herkesten sakladığı, hatta hatırlamaktan bile kaçtığı geçmişinin hayaletleriyle boğuşmak, yüzleşmek zorunda kalacaktır. Ama onca şeyden sonra Fırat'la evlenmeyi başarmıştır.
 • Fırat Kazan (İbrahim Çelikkol): Yaslıhan'ın en varlıklı ailesinin oğlu olan Fırat, hayatı boyunca her istediğini elde etmiş biridir. İyi bir eğitim almış olan Fırat, uluslararası bir bankanın kredilerden sorumlu genel müdür yardımcısıdır. Evlenmeyi planladığı sevgilisinin ablasıyla tanıştığı gece, onu büyük bir sürpriz beklemektedir. Sevgilisi Irmak'ın ablası Deniz, Narin'in en yakın dostudur ve Fırat hiç beklemediği bir anda Narin'le karşılaşır. Ve ondan sonra Narin'le evlenir.
 • Sermet Karayel (Mustafa Üstündağ): Narin'e çocukluğundan beri âşık olan Sermet, hayatını bu aşka adamıştır. Adım adım Narin'i takip eder. Onu koruyup kollar. Aşkına hiçbir zaman karşılık bulamayan Sermet, Yaslıhan'dan İstanbul'a gider ve burada kirli işlere bulaşır. Narin'i elde edebilmek için bulaştığı bu işler sayesinde varlıklı, eli kolu uzun, bir mafya babasına dönüşür. Takıntılı, psikopat bir adam olan Sermet, hukuki bir sorun tezgahlayarak hem Fırat'ı saf dışı etmeyi hem de avukatı olarak tuttuğu Narin'i elde etmeyi planlar. Ama başaramaz ve Deniz'e aşık olur.
 • Deniz Tunalı (Burçin Terzioğlu): Aileden varlıklı olan Deniz, sosyal hayatı çok seven, evinde verdiği lüks ve çılgın partileri ile ünlü, hayat dolu biridir. Küçük bir kasabada sefalet içinde büyümüş Narin ile varlıklı bir ailede büyümüş olan Deniz'in yollarının kesişmesi her ikisinin de hayatını değiştirir. Üniversiteden beri en yakın dost olan Deniz ve Narin birbirlerine kol kanat germişlerdir. Küçük yaşta anne ve babasını kaybetmiş olan Deniz'in amcası ve kardeşi dışında ailesinden kimsesi kalmamıştır. Narin'i aileden biri gibi görmekte, hatta hayatta en çok değer verdiği kişi olduğunu çevresindekilere hissettirmektedir. Haksızlığa hiç tahammül edemez, karşısına alacağı ailesi bile olsa haklının arkasında durur. Narin, Fırat ve Irmak'ın aşk hayatlarındaki karmaşanın düğüm noktası olacaktır. Ve Sermet'e aşık olmaya başlamıştır.
 • Irmak Tunalı (Yasemin Allen): Deniz'in kardeşi olan Irmak, liseyi ve üniversiteyi İsviçre'de okumuş, sonrasında da Cenevre'ye yerleşmiş, hayatındaki her şeyin muntazam ve kusursuz olmasını isteyen bir kadındır. Uzun zamandır uzak olduğu ablasının hayatındaki yerini aldığını düşüncesiyle Narin'i sevmemekte ve kıskanmaktadır. İdealindeki erkeği Fırat'ta bulduğuna inanan Irmak, Narin, Fırat aşkından habersizdir. Ve Fırat'la Narin'in evliliğini bozmaya çalışmaktadır.
 • Şadiye (Dilara Aksüyek): Narin'in kardeşi
 • Küçük Narin (Elif Ceren Balıkçı): Narin karakterinin küçüklüğü.
 • Küçük Şadiye (Ece Naz Mutluer): Şadiye karakterinin küçüklüğü.
 • Küçük Fırat (Muzaffer Kuytu): Fırat karakterinin küçüklüğü.
 • Sinan (Kıvanç Kasabalı) Irmak'ın gizli ajanı.
 • Moskof Recep (Turgut Tunçalp): Narin ve Şadiye'nin babası.
 • Erdoğan (Kosta Kortidis): Moskof Recep'in çocukluk ve gençlik arkadaşı, komşusu. Ümmühan'ın kocası. İyi yürekli, yardımsever ama talihsiz adam.
 • Kara Hatice (Ayşegül Cengiz Akman): Narin ve Şadiye'nin annesi.
 • Seher (Gonca Cilasun): Narin'in ofis yardımcısı.

Yayın takvimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Zaman (EET) Bölümler Sezon prömiyeri Sezon finali Kanal
Tarih Prömiyer izleyicisi
(reyting)
Tarih Final
izleyicisi
(reyting)
1. sezon Çarşamba 20.00 19 13 Şubat 2013 5,65[2] 19 Haziran 2013 3,65[3] Kanal D
2. sezon Çarşamba 20.00 / 22.00 25 11 Eylül 2013 3,35[4] 12 Mart 2014 (Final) 4,48[5]

Uluslararası yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer ülkelerde gösterimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Kanal(lar) Gösterim tarihi İsim
 İran GEM TV 15 Eylül 2013 Merhamet
Hırvatistan Hırvatistan Nova 26 Kasım 2013 Milost
 Bulgaristan bTV 5 Kasım 2014 Милост
 Sırbistan Prva 23 Şubat 2015 Milost

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Merhamet". Kanal D. 9 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2013.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 2. ^ "13 Şubat 2013 reytingleri". Sacit Aslan. 14 Şubat 2013. 29 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2015. 
 3. ^ "19 Haziran 2013 reytingleri". Sacit Aslan. 20 Haziran 2013. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2015. 
 4. ^ "11 Eylül 2013 reytingleri". Sacit Aslan. 12 Eylül 2013. 17 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2015. 
 5. ^ "12 Mart 2014 reytingleri". Sacit Aslan. 13 Mart 2014. 6 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2015.