Mencil

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mencil
منجيل
Şehir
Mencil şehrinden bir görünüm. Arkada rüzgâr türbinleri görünmektedir.
İran üzerinde Mencil
Mencil
Mencil
Şehrin İran'daki konum
Ülkeİran İran
EyaletGilan Eyaleti
ŞehristanRudbar şehristanı
BahşMerkezî bahşı
Nüfus
 (2006)
 • Toplam16,028
Zaman dilimiUTC+03.30 (IRST)
 • Yaz (YSU)UTC+04.30 (IRST)

Mencil (Farsça: منجيل‎), İran'ın Gilan Eyaleti'nde şehir.

Eyaletin Rudbar şehristanı'nın, Merkezî bahşı'nda bulunan şehrin 2006 yılı resmi nüfusu 16.028 kişi[1] ve 4.447 hanedir.

Mencil, eyaletin güneyinde, Kazvin Eyaleti sınırında yer almaktadır. Kazvin ile Reşt arasındaki 49 numaralı kara yolu ve Otoyol 1 şehirden geçmektedir. Eyalet merkezi Reşt'e 79 km., Kazvin'e 101 km. uzaklıktadır.

Şehir, İran platosunu, Elburz dağları üzerinden Hazar Gölü kıyısına bağlayan bir koridor üzerinde kurulmuştur. Bu stratejik öneminden dolayı tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış eski bir şehirdir. 21 Haziran 1990'da 7.3 büyüklüğünde bir depremle harap olan Mencil, endüstriyel ve ekonomik büyüme potansiyelinin yüksek olmasıyla kısa sürede toparlanabilmiştir.

Mencil, İran'ın en çok rüzgâr alan bölgesi sayılmaktadır ve İran'ın en büyük rüzgâr çiftliği şehir yakınında yer almaktadır. Sepid Rud baraj gölü şehrin batısındadır ve tarım için büyük bir avantaj sağlar. Göl çevresinde pek çok zeytin bahçesi bulunur ve şehrin ekonomisine önemli bir katkı sağlar.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "World Gazetteer'de "Menjīl"". 28 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2013.