Meksika tarihi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Meksika'nın tarihi, Kuzey Amerika'nın güney kısmında bulunan bir ülke olan Meksika'nın, üç bin yıl olarak bilinen sürecini kapsamaktadır. İlk olarak 13,000 yıl önce uygarlıklar tarafından bulunulmuştur.[1] Bölge, 16. yüzyılda İspanyollar tarafından işgal edilmeden önce, Meksika Kızılderilileri ve Aztekler olarak anılan yerli uygarlıklar bulunmaktaydı.

1519 yılında, Meksika'nın en köklü yerli medeniyetleri, İspanyollar ile kaynaşmaya başlamış, Avrupa Kültürü'nü benimsemeye doğru yol almışlardır. Ülke, dünyanın en fazla İspanyolca konuşulan bölgesi olsa da, Amerika yerli dilleri konuşulması bakımından da Kuzey Amerika'nın büyük bir kısmına ev sahipliği yapmaktadır. Üç asır boyunca İspanyol İmparatorluğu'nun parçası olan ülke, İspanyolca dilinin yanında Katolizm ve Batı kültüründen de etkilenmiştir. Uzun süren bir mücadeleden sonra Meksika, 1810 yılında İspanya'dan bağımsızlığını ilan etti. 1846 yılında, Meksika-Amerika Savaşı'nın patlak vermesiyle, iki yıl süren savaşta Meksika, kendi topraklarının neredeyse yarısını ABD'ye bırakmıştır.

Daha sonra 19. yüzyılda Fransa, Meksika'yı istila etti (1861) ve I. Maximilian'ı tahta geçirerek İkinci Meksika İmparatorluğu'nu kurdu. Ancak bu rejim 1867 yılına kadar sürdü. Bir yarım yüzyıl süren ekonomik durgunluk ve siyasi kaosun ardından 1884 yılında başa geçen Porfirio Díaz devletin gücünü düzenledi ve toplum ile ekonominin modernizasyonunu sağladı. Ancak Meksika devrimi ile başlayan süreç (1910–1920), Porfirio Díaz'ın tahttan indirilmesi ve Meksika'nın Dolaşım ordularının ülkenin nüfusunun onda birini öldürmesiyle son buldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Bulunan en eski Amerikan kafatası" 23 Ocak 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., CNN