Teksas Devrimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi


Teksas devrimine ait cephe hatlarını ve stratejileri gösteren harita.

1835 - 1836 yıllarında, Teksas'a yerleşen Amerikalılar, artan vergiler ve huzursuzluklar neticesinde Meksika Hükûmetine karşı ayaklandılar. Amerikalıları teşkil eden grup Beyazlardan, Anglo-Sakson Fransızlardan ve İspanyolca konuşmayan Almanlardan oluşuyordu. Meksika Hükûmetinin başında ise Antonio Lopez de Santa Anna bulunuyordu.

Teksas, Meksika sınırları içerisinde beyaz azınlık nüfusunun en yoğun olduğu yerlerden biriydi. İspanya imparatorluğunun kolonisinde geniş arazilere sahip, ticaretin yoğun olduğu ve sahip olduğu madenleri nedeniyle beyaz Avrupalı göçmenleri de cezbeden bir yerdi. Devrim sırasında yerli Teksaslılar olan Meksikalılar, Amerikalılara yardım edip, beraber savaşmışlardır. Alamo Muharebesi, Teksas Devrimi'nin en önemli olaylarından biridir. Meksika Devlet Başkanı General Antonio López de Santa Anna'nın kumandanlığındaki birlikler, 13 gün süren bir kuşatmadan sonra kaleyi savunan neredeyse herkesi öldürmüştür. Geri kalan Teksas'a yerleşen Amerikalılar tekrar toparlanarak San Jacinto Muharebesinde Meksika Hükûmet birlikleri ile yeniden karşılaşmış ve bu defa galip gelmişlerdir. Meksika Hükûmet başkanı Antonio Lopez de Santa Anna bu muharebe sonunda esir alınmıştı. Yapılan anlaşma neticesinde Meksika Ordusunu güneye yollayarak canını kurtaran başkan daha sonra serbest bırakılmıştır. Velasco Anlaşması ile de savaş sona erip, Teksas Cumhuriyeti kurulmuştur. Teksas Cumhuriyeti, Kuzey Amerika'da 1836'dan 1846'ya kadar var olmuş, ABD ile Meksika arasında kalmış kısa ömürlü devlet olmuştur.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Teksas Devrimi ve Teksas Cumhuriyeti · www.greelane.com - Dünyanın En Büyük Eğitim Kaynak". www.greelane.com - Dünyanın En Büyük Eğitim Kaynak. 21 Nisan 2019. 1 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2020. 
  2. ^ "Teksas Devrimi ve Teksas Cumhuriyeti". tr.eferrit.com. 1 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2020.