Mehmet Erhan Tanman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mehmet Erhan Tanman
Mehmet Erhan Tanman (during the press conference of Deutsche Welle, 2012).jpg
Mehmet Erhan Tanman / Deutsche Welle ile basın toplantısı sırasında (Bonn, Eylül 2012)
Doğum 29 Mart 1989 (1989-03-29) (31 yaşında)
İstanbul
Meslek Besteci, Akademisyen ve Yazar
Resmî site www.mehmeterhantanman.com

Mehmet Erhan Tanman, (d. 29 Mart 1989, İstanbul), Türk besteci ve akademisyen.

Geç kuşak çağdaş Türk bestecilerindendir. 2012 yılında Deutsche Welle Composition Prize ödülüne ve 2013 yılında Donizetti Klasik Müzik Ödülleri Yılın Genç Müzisyeni ödülüne layık görülmüştür.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

29 Mart 1989'da İstanbul'da dünyaya geldi.

Müziğe ilkokulda babasından aldığı piyano dersleri ve TRT Çocuk Korosu ile başlayan Tanman, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yarı zamanlı kısmından mezun oldu. Lise ve üniversite eğitimlerini de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Kompozisyon ve Piyano olmak üzere çift ana dal okuyarak tamamlayan Tanman, eğitimi süresince Prof. Dr. Hasan Uçarsu, Prof. Dr. Özkan Manav ve Doç. Mehmet Nemutlu ile kompozisyon ve orkestrasyon, Volkan Barut ile armoni ve füg, Babür Tongur ile kontrpuan, Prof. Selen Bucak ile piyano çalışmıştır. Eserleri Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Avusturya, İsviçre, Belçika ve Türkiye'de seslendirilmiştir.

Besteci olarak ilk konserini 2005 yılında 16 yaşında iken şef Erdem Çöloğlu yönetiminde MSGSÜ Senfoni Orkestrası'nın Robert Schumann Gençlik Albümü Üzerine Senfonik Düzenlemeler adlı çalışmasını seslendirmesi ile gerçekleştirmiştir. İlerleyen yıllarda eserleri ve projelerini sipariş eden kurumlar ve topluluklar arasında Bludenz Kultur (Avusturya,2008), Triage Modern Music Ensemble (Almanya,2010), La Mer String Quartet (İsviçre,2011), Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (Türkiye,2011), Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle (Almanya,2012)[1]. ve MeiningerMusik (Almanya,2013) bulunmaktadır. Tanman'ın The Traffic adlı Deutsche Welle siparişi büyük orkestra müziğinin prömiyeri, BeethovenFest Bonn 2012 kapsamında şef Cem Mansur yönetiminde Türkiye Ulusal Gençlik Filarmoni Orkestrası tarafından Radio Berlin Brandenburg (Berlin), Beethovenhalle (Bonn) ve Palais de Beaux Arts (Brüksel)de gerçekleşmiştir.

Mehmet Erhan Tanman, Donizetti Klasik Müzik Ödülleri 2013'te "Yılın Genç Müzisyeni" ödülünü Şefik Kahramankaptan'ın elinden alırken (2013)

Tanman, eğitimine şu sıralarda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda kompozisyon bölümünde Prof. Dr. Hasan Uçarsu ile yüksek lisans yaparak devam etmekle birlikte, Eylül 2014'ten itibaren Master çalışmalarını Almanya'da dünyaca ünlü besteci Prof. Dr. Wolfgang Rihm ile Hochschule für Musik Karlsruhe'de devam edecektir.

Tanman'ın çalışmaları 2013 yılında Donizetti Klasik Müzik Ödülleri "Yılın Genç Müzisyeni" ödülüne layık görülmüştür[2]. Aldığı diğer ödüller arasında 2012 yılında Almanya'da kazandığı Deutsche Welle Composition Prize ve 2010 yılında Mersin Uluslararası Müzik Festivali Beste Yarışması'nda aldığı üçüncülük ödülü[3] bulunmaktadır. Bu ödüllerin yanı sıra Tanman'ın The Traffic adlı orkestra müziğinin Deutsche Welle tarafından cd'si çıkmıştır.

Bunların yanı sıra Andante Klasik Müzik Dergisi'nde yazar olarak çalışmalarını sürdüren Tanman, Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuvarı kompozisyon bölümünde öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir[4]. Tanman'ın 2013-2015 arası gerçekleşecek projeleri arasında Alman oda müziği topluluğu Meininger Trio ile gerçekleştireceği iki yeni cd çalışması, şef Sibylle Wagner yönetiminde Zurich Oper ile gerçekleşecek İngilizce librettolu yeni bir opera projesi, şef Orhun Orhon yönetiminde perküsyonist Emil Kuyumcuyan ile gerçekleşecek yeni bir Marimba Konçertosu ve klarnetist Selin Gürol ile gerçekleşecek yeni bir Klarnet Konçertosu mevcuttur. Tanman şu sıralarda Hollandalı keman sanatçısı Leonard Silvius tarafından sipariş edilen solo keman müziği üzerine çalışmaktadır.

Eser Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Orkestra[değiştir | kaynağı değiştir]

Konçerto[değiştir | kaynağı değiştir]

Oda Müziği[değiştir | kaynağı değiştir]

Solo[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Transcriptions 2 - solo piyano için (2012)
  • Transcriptions 1 - solo piyano için (2011)
  • Improvisations - solo viyolonsel için (2011)
  • Sforzati - solo timpani için (2010)
  • Rapshody - solo piyano için (2005)
  • Sonata - solo piyano için (2004)

Elektronik[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümleri (CD)[değiştir | kaynağı değiştir]

  • The Traffic (Türkiye Ulusal Gençlik Filarmoni Orkestrası / Cem Mansur, şef) - Deutsche Welle (2012)
  • Water-Waves (MeiningerMusik, Christiane Meininger) - Bayerische Rudfunk Nuremberg (2013*)

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]