Mazhar Germen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mazhar Germen
Türkiye Sağlık Bakanı
Görev süresi
22 Kasım 1924 – 3 Mart 1925
Başbakan Fethi Okyar
Yerine geldiği Refik Saydam
Yerine gelen Refik Saydam
Kişisel bilgiler
Doğum 1884
Aydın, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 6 Kasım 1967 (82-83 yaşlarında)
İstanbul, Türkiye
Partisi Cumhuriyet Halk Partisi
Çocuk(lar)
Bitirdiği okul İstanbul Tıbbiye-i Mülkiye-i Şahane
Mesleği Doktor
Ödülleri Kırmızı-Yeşil şeritli İstiklâl Madalyası

Mazhar Germen (1884, Aydın - 6 Kasım 1967), TBMM ilk sekiz döneminde milletvekilliği, ayrıca 3. Hükûmet'te (1. Ali Fethi Okyar Hükümeti) Sıhhiye ve İçtimai Muavenet Vekilliği (Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı) yapmış Türk hekim ve siyasetçisidir.

İstanbul Tıbbiye-i Mülkiye-i Şahane mezunudur. Balıkesir Livası Fırat Nahiyesi tabipliği, Soma Belediye tabipliği, Gelibolu Muharebesi Mevki Hudut Taburları tabipliği, 11.Fırka Topçu Alayı ve 1.Ordu Menzil Nokta tabiplikleri, Menzil, Nakil ve Mecruhiye Katarları ile efradı Sıhhiye Deposu baştabipliği, Eskişehir Askeri Hastanesi baştabipliği yapmıştır. Aydın Kuvâ-yi Milliye teşkilatı kurucusudur. TBMM I., II., III., IV., V., VI., VII.ve VIII.dönem Aydın milletvekilliğ yapmıştır. II.dönem Divanı Muhasebat Encümeni reisliği, VI.dönem başkan vekilliği, IV.dönem Parlamentolar Türk Grubu kurucu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. 3. Hükûmet'te Sıhhiye ve İçtimai Muavenet Vekilliği görevinde bulunmuştur. Kırmızı-yeşil şeritli İstiklal Madalyası sahiplerindendir. Evli ve Büyükelçi Yüksel Germen dahil üç çocuk babasıdır.[1] Büyükelçi Şefik Fenmen'in kayınpederidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.tbmm.gov.tr/TBMM_Album/Cilt1/index.html 11 Nisan 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. TBMM Albümü
Siyasi görevi
Önce gelen:
Refik Saydam
Türkiye Sağlık Bakanı
22 Kasım 1924 - 3 Mart 1925
Sonra gelen:
Refik Saydam