Max Planck Bilişim Enstitüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Max Planck Bilişim Enstitüsü logosu
Max Planck Bilişim Enstitüsü

Max Planck Bilişim Enstitüsü veya Max Planck Bilgisayar Bilimi Enstitüsü (Almanca: Max-Planck-Institut für Informatik, MPII) Almanya'nın Saarbrücken kentinde bulunan, bünyesinde bilişim dalında Ar-Ge çalışmaları yürütülen bir araştırma enstitüsüdür. Max Planck Topluluğu'nun bir parçasıdır. Enstitü 1990 yılında kurulmuştur. Günümüzde enstitüdeki araştırmacılar 5 bölüm ve 3 araştırma grubunda çalışmalarını sürdürmektedir.[1] Araştırma çalışmaları yapılan alanlar arasında hem kuramsal hem de uygulamaya yönelik alanlar yer almaktadır. Çalışma dili İngilizcedir.

Enstitüden bazı bilim insanları çeşitli ödüllere layık görülmüşlerdir. Prof. Dr. Kurt Mehlhorn ve Prof. Dr. Hans-Peter Seidel sırasıyla 1986 ve 2003'te Leibniz Ödülünü almışlardır. 2004 yılında Prof. Dr. Harald Ganzinger'e Herbrand Ödülü verilmiştir. Prof. Dr. Thomas Lengauer ise 2003'te Konrad-Zuse Madalyası'na layık görülmüştür.

Saarland Üniversitesi yerleşkesi içinde yer alan enstitü, iç içe bulunduğu Max Planck Yazılım Sistemleri Enstitüsü (MPI-SWS), yürüyüş mesafesinde bulunan Alman Yapay Zeka Araştırma Merkezi ve üniversitenin bilgisayar bilimi bölümüyle birçok konuda birlikte çalışmaktadır. Bu durum daha kapsamlı bir bilimselliğe ulaşılmasına olanak sağlar.[2]

Araştırma Okulu[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Max Planck Bilgisayar Bilimi Araştırma Okulu (İngilizce: The International Max Planck Research School for Computer Science), MPII ve MPI-SWS'in lisansüstü birimidir. 2000 yılında kurulmuştur ve tam burslu doktora olanağının yanı sıra sınırlı sayıda kişiye burslu yüksek lisans olanağı sunmaktadır. Birimin başında Prof. Dr. Altan Atalay bulunmaktadır.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Max Planck Bilişim Enstitüsü. "Enstitünün yapısı" (İngilizce). 8 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2009. 
  2. ^ İngilizce Vikipedi
  3. ^ Uluslararası Max Planck Bilgisayar Bilimi Araştırma Okulu. "Lisansüstü Eğitim Birimi çalışanları" (İngilizce). 13 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2009.