Mawangdui

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İpek üzerine el yazması, MÖ 2. yüzyıl

Mawangdui, Çin'in Changsha şehrinde bulunan bir arkeolojik sit alanıdır. Site, iki eyer şeklindeki tepeden oluşuyor ve batı Han hanedanlığı döneminde (MÖ 206 - MS 9) Changsha Krallığı'ndan üç kişinin mezarlarını içeriyordu: Şansölye Li Cang, karısı Xin Zhui ve bir erkek olduğuna inanılıyor. Site 1972'den 1974'e kadar kazıldı. Mawangdui'deki eserlerin çoğu Hunan Eyalet Müzesi'nde sergileniyor.[1] Muhtemelen (yanlışlıkla) Beş Hanedan ve On Krallık döneminde Chu krallığının hükümdarı olan Ma Yin'in (853–930) mezarı olduğu düşünüldüğü için "Kral Ma'nın Höyüğü" olarak adlandırıldı Orijinal adı, kulağa benzer şekilde "eyer şeklindeki höyük" (馬鞍堆 - mǎ ān duī) olabilirdi.[2]

Mezarlar ve sakinleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mezarlar büyük selvi kalaslardan yapılmıştır. Mezarların dışı beyaz kil ve odun kömürü ile kaplanmıştır Beyaz kil katmanlama, Chu mezarlarından kaynaklanırken, Changsha bölgesindeki erken batı Han hanedanlığı döneminde kömür katmanlama uygulandı. Mezarlar, bir Chu cenaze töreni geleneği olan iç içe lake tabutlar içeriyordu. Mezarlar ayrıca Han İmparatoru Wen tarafından dikte edilen, yeşim taşı veya değerli metaller içermeyen gömme uygulamalarını takip etti.

Doğu mezarı, Mezar no. 1, ellili yaşlarında bir kadının kalıntılarını içeriyordu (Lady Dai, kişisel adı Xin Zhui). Mumyalanmış bedeni o kadar iyi korunmuştu ki[3] araştırmacılar vücuduna otopsi yapabildiler ve bu da onun muhtemelen kalp krizinden öldüğünü gösterdi. Spesifik olarak, diyeti şeker ve et açısından çok zengindi ve arteriyel-koroner problemlerden muzdaripti. Onunla birlikte çeşitli yiyecek hayvanlarının iskeletleri, hünnaplar, nilüfer çorbası, tahıllar ve cilalı bir sette çorba, pirinç ve et şişleri içeren eksiksiz bir yemek vardı. Araştırmacılar midesinde kavun tohumları buldular ve bu da ölmeden hemen önce tüketildiğini ima ediyor Diğer iki mezarın sakinlerinden daha uzun yaşadı.

Batı Han (MÖ 202 - MS 9) Mawangdui'deki MÖ 2. yüzyıl Han Mezarı No.1'den ortaya çıkarılan cilalı kaplar ve cilalı tepsi

Xin Zhui'nin mezarı, üçü arasında açık ara en iyi korunmuş olanıydı Eksiksiz bir kozmetik seti, lake parçalar ve resimlerle ince dokunmuş ipek giysiler neredeyse mükemmel bir şekilde korunmuştur. Tabutları, mistik hayvanlar ve ejderhalarla iç içe geçmiş dönen bulutlarla Chu geleneklerine ve inançlarına göre boyanmıştı. Ceset, ipek kumaş katmanlarıyla sıkıca bağlandı ve Xin Zhui'nin yanı sıra Çin mitolojik karakterleri ile cehennem dünyasını, dünyayı ve gökleri tasvir eden harika bir şekilde boyanmış T şeklinde bir duvar halısıyla kaplandı. Araştırmacıların Tai ji'nin öncüsü olarak adlandırdıkları çeşitli egzersizleri gösteren bir ipek resim de vardı.

Batı mezarı, Mezar no. 2, Dai'nin ilk Markisi Li Cang'ın (Çince利蒼 gömüldüğü yerdi.). MÖ 186'da öldü. Han hanedanı, Li Cang'ı Han'ın imparatorluk tımarhanesi olan Changsha Krallığı'nın şansölyesi olarak atamıştı. Bu mezar mezar hırsızları tarafından birkaç kez yağmalanmıştır.

Mezar 3, Mezar 1'in hemen güneyindeydi ve MÖ 168'de ölen otuzlu yaşlarında bir adamın mezarını içeriyordu Yolcunun Li Cang ve eşinin akrabası olduğuna inanılıyor. Bu mezar, ipek üzerine yazılmış zengin bir askeri, tıbbi ve astronomik el yazmaları hazinesi içeriyordu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Eti Bonn-Muller (10 Nisan 2009). "China's Sleeping Beauty". Archeology:A publication of the Archaeological Institute of America. 30 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2023. 
  2. ^ 陈建明,《马王堆汉墓研究》, 前言. 2013年, 岳麓书社.
  3. ^ "An oxygen-free case at the Hunan Museum now protects 2,100-year-old Lady Dai". Nova, PBS. 22 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2012.