Matosinhos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Flag of Portugal.svg Matosinhos
Matasinhos bayrağı Matasinhos arması
Matasinhos bayrağı Matasinhos arması
Matasinhos belediyesini gösteren Portekiz haritası
Yüzölçümü 62,30 km2
Nüfusu 167.026
(2001)
Bölge
(Por.:região)
Norte
Altbölge
(Por.:subregião)
Grande Porto
İl
(Por.:distrito)
Porto
Bucak sayısı
(Por.:freguesia)
10
Posta kodu 4450
Tatil günü
Kurulduğu yıl 1514

Matosinhos belediyesi, Portekiz'in Norte bölgesine bağlı Grande Porto altbölgesinin belediyelerinden biridir. Porto’nun Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan bu semti plajları ile ünlü. Porto’nun merkezine kolay erişime sahip en büyük plaj olup, sörf yanısıra, geniş yürüme alanları ve parkurları ile bisiklet başta olmak üzere çeşitli sporların yapılabildiği bir yerdir. Atlantik Okyanusu’nun en güzel gün batımı fotograflarının alınabileceği özel bir yer olan ve genelde tur operatörleri tarafından götürülmeyen Matosinhos’a, Porto’dan 15 dakikalık bir metro yolculuğu ile ulaşılabildiği gibi, Câmara Municipal Do Porto’nun bulunduğu Praça da Libardade’den kalkan 500 numaralı otobüsle de yaklaşık yarım saatte gidebilirsiniz.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Portekiz’in kurulduğu 12. yüzyılda da Matesunis adıyla mevcut olan köye 1853 yılında Matosinhos adı verilmiş. 1947 yılında oluşan büyük bir fırtınada 152 balıkçı hayatını kaybetmiş ve balıkçıların eşleri ve çocukları uzun süre ağıtlar yakarak yakınlarını beklemişler. Bu trajedi, heykeltraş José João Brito tarafından yapılan bir anıtla ifade edilmiştir. Tragédia do Mar adı verilen sözkonusu anıtı plajın kuzey ucunda kumların üzerinde izleyebilir ve ayrıca She Changes (Anémona) heykelini ve Castelo Do Queijo’yu da görebilirsiniz.

Bucaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Belediyede 10 bucak (Por.: freguesia) yer almaktadır.

Tanınmış kişiler[değiştir | kaynağı değiştir]

1947 yılında oluşan büyük bir fırtınada 152 balıkçı hayatını kaybetmiş ve balıkçıların eşleri ve çocukları uzun süre ağıtlar yakarak yakınlarını beklemişler. Bu trajedi, heykeltraş José João Brito tarafından yapılan bir anıtla ifade edilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]