Maryland Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Maryland Cumhuriyeti
Republic of Maryland
1854–1857

Bayrak

Başkent Harper 1854
Dil(ler) İngilizce (de facto)

Greboca

Din Hristiyanlık
Yönetim Cumhuriyet
Vali
 - 1854 Samuel Ford McGill
 - 1854-1856 William A. Prout
 - 1856-1857 Boston Jenkins Drayton
Para birimi Amerikan doları ($)

Maryland Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında 1834 yılında koloni olarak kurulan, 1954 yılında gerçekleştirilen bağımsızlık referandumu ile bağımsızlığını ilan eden ve 1857'de ise Liberya ile birleşerek varlığına son veren devlet.

1834 yılında kurulan koloninin bildirisinin baş sayfası

Maryland, 1834 yılında bugünkü Liberya sınırları içerisinde bulunan Palmas Burnu sahili satın alınarak Maryland State Colonization Society adı ile resmi bir koloni olarak kurulmuş, bu kolonide özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nin Maryland eyaletinden getirilen kölelerin yerleştirilmesi planlanmıştır. 1853 yılında gerçekleştirilen referandum sonucunda 1854 yılında Maryland Cumhuriyeti adını alarak bağımsız bir devlet olmuş, başkent ise Harper olarak belirlenmiştir. Koloni konumunda iken de yerliler ile Amerika'dan getirilen Afrikalı köleler arasında var olan sorunlar, bağımsızlık sonrası daha da büyüyerek, çatışmalara neden olmuş, yerli halk olan Grebo ve Kru lar bölgelerini korumak ve ABD'den getirilen kölelerden kurtarmak adına saldırılar düzenlemiştir. Bu saldırılar neticesinde düzeni tek başına sağlayamayacağını anlayan Maryland yetkilileri, askeri destek talebinde bulunmuş ve talepleri komşu ülke Liberya tarafından karşılanmıştır. Olayların çözüme kavuşturulması neticesinde gelecekte de bu tür sıkıntılar baş gösterebileceği ve bu sıkıntıların üstesinden tek başına gelinemeyeceği düşüncesiyle bağımsızlıktan vazgeçilmiş ve 18 Mayıs 1857 yılında Liberya ile birleşilerek devletin varlığına son verilmiştir.

Günümüzde Maryland'in Liberya içerisindeki konumu

Günümüzde Maryland Cumhuriyeti'nin kurulu olduğu bölgenin büyük bir kısmı Liberya toprakları içerisinde bulunurken, ülkenin doğu bölümünü oluşturan topraklar ise o dönem Fransa'nın da baskısı ile Fransız Batı Afrikası sömürge düzeninin bir parçası olmuş, daha sonra da Fildişi Sahili devleti sınırları içerisinde kalmıştır.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]