Mary Astor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mary Astor, 1933

Mary Astor (doğum ismi: Lucile Vasconcellos Langhanke; 3 Mayıs 1906 - ö. 25 Eylül 1987), Amerikalı aktris. 1941 yılı yapımı Malta Şahini filminde Brigid O'Shaughnessy rolüyle hatırlanır.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Her iki ebeveynide öğretmendi. Berlin doğumlu babası 1891 yılında Almanya'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etmiş ve bu ülkenin vatandaşı olmuş; annesi ise Portekiz ve İrlanda asıllı olarak[1], Illinois, Jacksonville'de doğmuştur. Anne ve babası Kansas'ta 3 Ağustos 1904 tarihinde evlendi.

Astor, 1920'lerin başlarında sessiz filmlerde genç bir bayan olarak sinema kariyerine başladı. Büyük Yalan (1941) filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar kazanarak, ekranda büyük başarılarına devam etti. 1940'lı yılların çoğunu Metro-Goldwyn-Mayer'in sözleşmeli oyuncusu olarak geçirdi ve 1964 yılında emekli olana kadar sinema, televizyon ve sahnede çalışmaya devam etti.

Mary Astor 5 kez roman yazmıştır.

Astor, akciğer solunum yetmezliğine bağlı amfizemi nedeniyle, 25 Eylül 1987 tarihinde, 81 yaşında, Motion Picture House hastanesinde hayatını kaybetti. Culver City'de, Kutsal Haç Mezarlığına defnedildi. Astor'un Hollywood'daki 6701 Hollywood Bulvarı'nda bir yıldızı bulunmaktadır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]