Wendy Hiller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hiller, ca. 1939

Dame Wendy Margaret Hiller, DBE (15 Ağustos 1912 - 14 Mayıs 2003), yaklaşık altmış yıla yayılan oyunculuk kariyerine sahip bir İngiliz sinema ve tiyatro oyuncusuydu. Yazar Joel Hirschorn, 1984 tarihli Film Yıldızlarını Derecelendirme adlı derlemesinde, onu "filmde göründüğünde kelimenin tam anlamıyla ekranın kontrolünü ele geçiren bir aktris" olarak tanımladı. Birçok önemli film performansına rağmen, öncelikle bir tiyatro oyuncusu olarak kalmayı seçti.

Separate Tables (1958) filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'nü kazandı.[1] Pygmalion'daki (1938) Eliza Doolittle rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'ne aday gösterildi.

Yoğun bir profesyonel kariyere sahip olmasına rağmen, yaşamı boyunca, yerel amatör tiyatro topluluklarını destekledi ve ölümüne kadar Chiltern Shakespeare Company'nin başkanı olarak, genç oyunculara destek olmak için sürekli olarak aktif olarak çalıştı. Kronik hastalık, 1992'de oyunculuktan nihai olarak emekli olmasını gerektirdi. Hayatının son on yılını, 90 yaşında eceliyle öldüğü Beaconsfield'deki evinde sakin ve sessiz bir emekli olarak geçirdi.[2]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Awards for Separate Tables". Turner Classic Movies. 
  2. ^ Wendy Hiller Spirited Actress, Dies at 90